Žižkovská věž má nové interiéry
Galerie(8)

Žižkovská věž má nové interiéry

Partneři sekce:

Televizní věž na Žižkově po roce znovu  otvírá vnitřní  prostory, které prošly důkladnou rekonstrukcí. Svařovanou ocelovou věž, postavenou podle návrhu architekta Václava Aulického v letech  1985-1992, si pronajala společnost Tower Park Praha a do rekonstrukce interiérů zainventovala více než 50 miliónů korun. Plánuje další investice i do okolí věže, kde má vzniknout kvalitní veřejný prostor s amfiteátrem, venkovní restaurací i minigolfem. Kontroverzní věž, která se pravidelně umísťuje v žebříčcích nejošklivějších budov světa (O letošním 4. místě v žebříčku CNN čtěte zde), tak získává novou tvář.

Projekt na přestavbu vznikal v českém ateliéru SAD od roku 2009. Dlouhá doba vzniku projektu byla především zapříčiněna náročnými podmínkami požární bezpečnosti a omezenými možnostmi využitelných technologií v dané výšce. Základní snahou projektu bylo docílit kompletního, 360 stupňového výhledu na město a zároveň umožnit volný pohyb po věži, který byl doteď poměrně striktně definovaný pro potřeby autobusových zájezdů. „ Zůstaly tam jenom věci, co tam musely zbýt- ty ocelové stěny, co drží tubusy u sebe“, popsali architekti celkové otevření vnitřního prostoru, provázené rozsáhlým bouráním.

Recepce se přesunula do místa, původně určeného místa ve zrekonstruovaném atriu. V 66 metrech nad zemí je luxusní restaurace, rychlé bistro a designový bar. Technologickou prostory věže se architektům podařilo zredukovat zhruba na třetinu, proto bylo možné do nově uvolněného horního patra kapsle umístit provozní prostory restaurace a maximalizovat tak výhled na Prahu. Zbylý prostor druhého patra se proměnil v šesti hvězdičkový jednopokojový hotel – apartmán One Room Hotel, který se dá rychle přestavět a využít jako zasedací místnost.

Ve výšce 93 metrů byla za plného provozu zrekonstruována vyhlídka a vznikla moderní observatoř. Měla by plnit nejen vyhlídkovou, ale i vzdělávací funkci, proto je patro vybaveno informačními monitory, které návštěvníky seznamují s důležitými událostmi a architekturou města. Stěžejním prvkem observatoře jsou závěsná křesla, vybavená audio technikou, která zprostředkovává zvuky města, jako jsou projíždějící tramvaje, jez na Vltavě, nebo například Orloj. „ Pro každou kabinu jsme navrhli téma. V první kabině jsou zvuky města, v druhé kabině jsou osobnosti, které vypráví příběh o městě a v třetí kabině mapa, výhled zmenšený na podlahu, která by měla být interaktivní. Tohle se nám zatím nepodařilo dotáhnout, co se týče softwaru, byli bychom rádi, kdyby na tom někdo spolupracoval“. Určený prostor pro mapu tak zatím zůstal prázdný a nabízí jen nerušený výhled na Prahu.

Navštívit restauraci Oblaka, bistro, či bar v prvním patře žižkovské věže je možné každý den od osmé ranní do půlnoci.  Návštěva observatoře je možná ve stejný čas a je zpoplatněna. Bližší informace na www.towerpark.cz

Veronika Benešová
Zdroj: towerpark.cz, pechakucha.cz