V pražských Radlicích vyrostl koncem minulého roku v rámci projektu Nová Waltrovka první zástupce hotelového řetězce Zleep Hotels na českém území. Hotel o 166 pokojích, 8 nadzemních a 2 podzemních podlažích, jehož interiéru dominuje dřevo a skandinávský čistý styl, naleznete přímo na Radlické ulici.

V posledních letech čelí český trh stavebnictví výrazným výzvám, které přinesly potřebu efektivnějších přístupů k řízení nákladů projektů. V tomto kontextu se nabízí použití metody Open Book, která se vyznačuje transparentností, zvýšením úrovně spolupráce všech zúčastněných stran a umožňuje významné úspory nákladů.

Národní cenu za architekturu letos získala Štvanická lávka v Praze, která je dílem autorů Petra Teje, Marka Blanka, Jana Mourka, Aleše Hvízdala a Jana Hendrycha. Ocenění na pražském předávání 31. ročníku soutěže předali zástupci Obce architektů. Cenu za celoživotní dílo obdržela Vítězslava Rothbauerová. O hlavní cenu Grand Prix Architektů – Národní cenu za architekturu usilovalo 207 projektů, porota ocenila projekty v několika kategoriích.

redakce -

Studie University of Technology v Sydney z roku 2023 uvádí, že zelené střechy v kombinaci se solárními panely zvyšují nejen biologickou rozmanitost, ale i samotný solární výkon – a to o těžko uvěřitelných 107 %. Mimo to rovněž snižují vzdušnou teplotu o významných 8 °C.

Eliška Hřebenářová -
Přehled developerských projektů

DokaXdek, moderní, bezpečný a rychlý systém pro stropní bednění, přináší inovace na český trh. Tento systém umožňuje efektivnější realizaci vodorovných konstrukcí a skládá se ze tří hlavních prvků: bednicího stolu, panelu bednění a I-rámu. Tyto komponenty lze použít samostatně nebo vzájemně kombinovat, což zajišťuje vysokou flexibilitu při práci.

Praha využije geotermální energii získanou z budovaného metra D na Nových Dvorech na pomezí Prahy 4 a 12. Pomocí tepelných čerpadel ji použije k vytápění či chlazení v domech, které mají v této lokalitě vzniknout. Čerpadla budou umístěna v konstrukci metra.

S problémy se současným stavem digitalizace stavebního řízení se v České republice nesetkalo pět procent obcí. Na straně stavebních úřadů problém s digitalizací zaznamenalo 72 procent obcí a 60 procent mělo problém také jako investor nové výstavby.

redakce -

Realitní trh ožívá a v Praze se konečně staví. Jak trh ovlivní odložení digitalizace NSZ a zrušení systému digitálního podávání? Změnila novela stavebního zákona pravidla hry k lepšímu? Zrychlí se povolování staveb? Jaké jsou největší investiční příležitosti a jaká je poptávka napříč segmenty? Trh se přizpůsobuje aktuální ekonomické situaci, ale stále zůstává otázkou, proč Česko patří mezi země s nejdynamičtějším růstem cen nemovitostí. Jaké jsou prognózy pro příští rok, a které investice, včetně kanceláří a logistiky, zůstávají stabilními pilíři? Nejen o těchto tématech budou diskutovat odborníci nejen na real estate.

Vláda rozhodla nepokračovat ve vývoji digitalizovaných systémů stavebního řízení spuštěných od letošního 1. července. Nově vytvořený systém bude fungovat nejpozději od začátku roku 2028. Po jednání vlády to řekl ministr dopravy a dočasně jmenovaný koordinátor vývoje stavebního řízení Martin Kupka (ODS).

Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) chce zachovat funkční prvky digitalizace stavebního řízení, nechce se vracet k jeho papírové podobě. Upozornil, že návrat na začátek celého procesu by digitalizaci zpozdil o několik let. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) by bylo dobré udržet nahrávání digitálních projektů. Kupka ale zároveň řekl, že pohled do informačních systémů ukázal, že situace s digitalizací je vážnější, než se původně zdálo.

redakce -