Pořídit si vířivku je skvělý způsob, jak si dopřát relaxaci doma. Výběr ale zahrnuje několik klíčových faktorů, které je třeba zvážit, aby investice splnila Vaše představy a poskytovala dlouhodobou spokojenost.
Jistota dodávky špičkového prvku, ucelený sortiment otvorových výplní a jejich příslušenství a odborné poradenství s individuální podporou… To je vize společnosti VEKRA, která je spolehlivým partnerem pro projektanty i stavební firmy.
Představit si centrum obce bývá obtížné. Každý jej totiž vidí jinak. V jejím středu nejspíš stojí kostel, fara a hospoda. Taková hospoda se pak řídí různými měřítky. Například v obci Zaječov je nyní velmi lákavá a hezká možnost scházet se „na jedno“ v jejím centru, a to do Lidového domu, který nedávno prošel rekonstrukcí. Jedná se o vesnickou hospodu, do které by možná zavítal i národem oblíbený Švejk a třeba by místní i pobavil svými moudry.
Plánovaná budova filharmonie u stanice metra Vltavská musí mít posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Rozhodli o tom úředníci odboru ochrany prostředí pražského magistrátu. Stavba, jehož podrobnou studii nedávno pro Prahu dokončili architekti dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG), by měla začít v roce 2027 a skončit o pět let později. Náklady mají činit podle nynějšího odhadu asi 12 miliard korun.
„Na co sáhneme, to je jinak, než jsme předpokládali,“ přiznává vedoucí projektu Milan Kolaja ze společnosti Metrostav s tím, že rekonstrukce areálu po někdejším Nuselském pivovaru je doslova stavbařským dobrodružstvím. Jeho tým už má za sebou tři čtvrtiny revitalizace brownfieldu na byty, obchody, kavárny, restaurace a další služby. V současnosti už stavbaři dokončují fasády a pracují na interiérech. Hotovo by mělo být na jaře příštího roku.
Své kompetence v oblasti elektrického vytápění dokazuje FENIX Group už více jak 30 let, v současnosti patří i mezi lídry v oblasti akumulace energie. Tyto dvě oblasti navíc umí efektivně využívat, ostatně v kombinaci s fotovoltaikou a bateriovými úložišti mohou elektrické sálavé topné panely a kabely efektivně vytápět nejen rodinné domy, ale i průmyslové haly, travnatá hřiště, stáje nebo vinohrady.
Národní cenu za architekturu letos získala Štvanická lávka v Praze, která je dílem autorů Petra Teje, Marka Blanka, Jana Mourka, Aleše Hvízdala a Jana Hendrycha. Ocenění na pražském předávání 31. ročníku soutěže předali zástupci Obce architektů. Cenu za celoživotní dílo obdržela Vítězslava Rothbauerová. O hlavní cenu Grand Prix Architektů – Národní cenu za architekturu usilovalo 207 projektů, porota ocenila projekty v několika kategoriích.
Studie University of Technology v Sydney z roku 2023 uvádí, že zelené střechy v kombinaci se solárními panely zvyšují nejen biologickou rozmanitost, ale i samotný solární výkon – a to o těžko uvěřitelných 107 %. Mimo to rovněž snižují vzdušnou teplotu o významných 8 °C.
V pražských Radlicích vyrostl koncem minulého roku v rámci projektu Nová Waltrovka první zástupce hotelového řetězce Zleep Hotels na českém území. Hotel o 166 pokojích, 8 nadzemních a 2 podzemních podlažích, jehož interiéru dominuje dřevo a skandinávský čistý styl, naleznete přímo na Radlické ulici.
Praha využije geotermální energii získanou z budovaného metra D na Nových Dvorech na pomezí Prahy 4 a 12. Pomocí tepelných čerpadel ji použije k vytápění či chlazení v domech, které mají v této lokalitě vzniknout. Čerpadla budou umístěna v konstrukci metra.
S problémy se současným stavem digitalizace stavebního řízení se v České republice nesetkalo pět procent obcí. Na straně stavebních úřadů problém s digitalizací zaznamenalo 72 procent obcí a 60 procent mělo problém také jako investor nové výstavby.
Vláda rozhodla nepokračovat ve vývoji digitalizovaných systémů stavebního řízení spuštěných od letošního 1. července. Nově vytvořený systém bude fungovat nejpozději od začátku roku 2028. Po jednání vlády to řekl ministr dopravy a dočasně jmenovaný koordinátor vývoje stavebního řízení Martin Kupka (ODS).