
10. ročník České ceny za architekturu odhaluje složení poroty
Česká cena za architekturu (ČCA), kterou každoročně pořádá Česká komora architektů, slaví letos své jubileum. V rámci desátého ročníku soutěže bude veřejnosti opět představena ta nejlepší architektura realizovaná na území České republiky. Přihlášky pro letošní ročník lze podávat do 8. dubna.
Jedním z hlavních taháků této prestižní soutěže je unikátní složení poroty, která je v rámci podobných soutěží v ČR výjimečná. V letošním roce se do ní opět zapojí renomovaní architekti a architektky, a to výhradně ze zahraničí. Kromě toho, že se porota skládá z odborníků ze všech koutů světa, Česká komora architektů se rozhodla k jubilejnímu ročníku přizvat i zástupce porot z předchozích pěti let, aby reflexivně zhodnotili vývoj české architektury.
Přihlašování realizovaných děl je otevřeno až do 8. dubna a je zdarma. Přihlásit lze architektonické projekty dokončené v období od ledna 2020 do prosince 2024, které byly realizovány na území ČR. Zajímavostí je, že i realizace, které se v minulých ročnících do užšího výběru nedostaly, mohou být letos znovu přihlášeny. K přihlášení stačí vyplnit jednoduchý online formulář.
Porota: Mezinárodní odborníci z různých koutů světa
Mezinárodní porota pro 10. ročník České ceny za architekturu se skládá z pěti odborníků z různých zemí. Mezi nimi je architekt a pedagog Boris Bežan, který působí na fakultě architektury v Mariboru (Slovinsko/Španělsko), Andrea Klimko, zakladatelka organizace Woman Architects (Slovensko/UK), krajinářská architektka Yael Moria Klain (Izrael), urbanista a akademik Roger Riewe (Německo) a architekt Jeroen van Schooten (Nizozemsko), jenž aktivně působí v několika profesních sdruženích.
Medailonky jednotlivých porotců
1972, Slovinsko
BAX Studio, Španělsko
Boris Bežan vystudoval architekturu v Lublani a na Katalánské polytechnice. V roce 2005 spoluzaložil studio MX_SI, které v roce 2017 přetvořil na BAX. Studio se zaměřuje na originální řešení architektonických projektů a vztah mezi architekturou a veřejným prostorem. Bežan získal řadu ocenění, včetně Plečnikovy ceny (2014) a finské národní ceny za betonovou konstrukci (2023).
1973, Slovensko
Andrea Klimko Architects, Velká Británie
Andrea Klimko je zakladatelkou kanceláře Andrea Klimko Architects s pobočkami v Londýně, Vídni a Bratislavě. Specializuje se na tvůrčí projekty s respektem k místu. Její realizace získaly několik ocenění, včetně ceny CEZAAR a World Architecture Award. V roce 2013 založila neziskovou organizaci Woman Architects na podporu profesního rozvoje žen v architektuře.
1959, Německo
Riegler Riewe Architekten, Rakousko
Roger Riewe je zakladatel kanceláře Riegler Riewe Architekten a profesor architektury na TU ve Štýrském Hradci. Mezi jeho významné realizace patří MED Campus ve Štýrském Hradci a kulturní centrum st. Agnes v Berlíně. Riewe získal AIT Award (2016) a podílel se na vývoji architektonických standardů v Rakousku i mezinárodně.
1955, Francie
Moria Architects – Studio MA, Izrael
Yael Moria Klain je izraelská architektka specializující se na krajinářskou architekturu a urbanismus. Spoluzaložila ateliér Moria Architects, který se zaměřuje na revitalizace veřejných prostor a městské proměny. Mezi její klíčové projekty patří revitalizace ulice Ibn Gabirol v Tel Avivu a zahrada Butterflies. Získala ocenění jako Rechter Prize (2000) a Karravan Merit Award (1996).
1960, Nizozemsko
V Architectuur, Nizozemsko
Jeroen van Schooten je spoluzakladatel ateliéru V Architectuur, zaměřujícího se na udržitelné projekty a městské proměny. Mezi jeho realizace patří polyfunkční komplex CrossOver v Amsterodamu a renovace sídla ASR v Utrechtu. Byl předsedou Royal Institute of Dutch Architects a aktivně se podílel na rozvoji zelené výstavby v Nizozemsku.
Nominace a slavnostní vyhlášení
Po uzávěrce přihlášek v dubnu bude porota hodnotit přihlášená díla a vybere 25 nominovaných realizací. Tyto práce budou veřejnosti představena na nominačním večeru, který se uskuteční na konci června. V září pak porotci osobně navštíví vybraná díla a na základě těchto návštěv vyberou 5 až 7 finalistů. Konečné výsledky budou vyhlášeny na slavnostním galavečeru 13. listopadu, kde hlavní vítěz získá prestižní titul finalista ČCA.