
60 miliard na nové byty? Experti našli prostor v rozpočtu
Poradní platforma Státního fondu podpory investic (SFPI) identifikovala ve veřejných rozpočtech až 60 miliard korun, které by podle ní mohly sloužit jako základní investice do výstavby dostupného nájemního bydlení. Část prostředků by bylo možné přesměrovat z aktuálních výdajů na podporu bydlení, část by mohla pocházet z daňových výnosů nových developerských projektů.
Experti z platformy Housing Investment Advisory Hub (HIAH), která spolupracuje se SFPI, odhadují, že přibližně 20 miliard korun ročně stát vynakládá na dávky spojené s bydlením a podporu hypoték. Dalších zhruba 40 miliard by mohl přinést zvýšený daňový příjem z nové výstavby. Z těchto prostředků by podle nich bylo možné postavit až 10 000 veřejných a 30 000 soukromých dostupných bytů.
Zájem o výstavbu nájemního bydlení je přitom podle dat SFPI a ministerstva pro místní rozvoj (MMR) větší, než umožňuje současné nastavení programů. V rámci programu Dostupné bydlení byly za šest měsíců podány žádosti v celkovém objemu téměř osmi miliard korun, přestože rozpočet do roku 2026 činí pouze sedm miliard. Aktuálně se v Česku připravuje přes 500 projektů v celkové hodnotě 27,7 miliardy korun.
Doporučení pro ministerstva: stabilní zdroje, jednodušší povolování
Platforma HIAH navrhla sérii dvaceti opatření pro jednotlivá ministerstva, která mají podpořit výstavbu a zlepšit dostupnost bydlení. Ministerstvu financí doporučuje zajistit stabilní financování výstavby formou státního rozpočtu ve výši minimálně deset miliard korun ročně, které by se měnilo v závislosti na inflaci. Dlouhodobé financování by mohlo zajišťovat například SFPI prostřednictvím krajských a celostátních finančních nástrojů.
Ministerstvu životního prostředí experti navrhují upravit pravidla pro výstavbu na půdě s I. a II. stupněm ochrany a zjednodušit proces EIA pro klíčové projekty dostupného bydlení. To by podle nich vedlo ke zrychlení povolovacích procesů.
Brownfieldy před expanzí do krajiny
Další doporučení se týkají revitalizace brownfieldů, tedy nevyužívaných městských ploch, kterou by mělo více podporovat ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle expertů je rozšiřování zástavby do krajiny ekonomicky i ekologicky méně efektivní. Namísto toho by mělo být prioritou zahušťování stávající městské struktury a přeměna opuštěných areálů v obytné zóny.
Vedle veřejných zdrojů vidí experti potenciál i ve využití prostředků z penzijních fondů, které by mohly přispět k dlouhodobému financování výstavby nájemního bydlení.