Architekt s režisérem: Jak ovlivňuje architektura film a naopak
Spolek KRUH zahajuje nový rok propojením dvou oborů – filmu a architektury. V rámci cyklu Dialogy vystoupí architekt Petr Hájek a známý filmový režisér Jan Hřebejk. Nad společnou prezentací budou diskutovat o mezioborové spolupráci a inspiraci, ale i o recyklaci materiálů a prvků, a to jak v architektuře, tak i ve filmu.
Přednáška na téma Jak ovlivňuje architektura film a film architekturu? se uskuteční ve čtvrtek 20. ledna od 19:30 v pražském kině Přítomnost. Součást večera bude také křest nového sborníku Texty o architektuře 19, který se věnuje vlámské progresivní architektuře.
Český architekt a profesor na FA ČVUT Petr Hájek vystoupil v Kruhu již úplně na počátku přednáškových cyklů, a to v roce 2002 s ateliérem HŠH. Hájek patří mezi inovativní architekty současnosti a každý jeho návrh vyvolává diskuse v rámci oboru, ale i mezi veřejností.
Dlouhodobě se zabývá způsoby rekonstrukce, recyklace a transformace v architektuře. V lednové přednášce otevře nejen tato témata, ale i jeho vztah k jiným oborům. Do dialogu v Kruhu si přizve známého režiséra oblíbených českých filmů Jana Hřebejka. Společně budou diskutovat o mezioborové spolupráci – jak se navzájem ovlivňují film a architektura, jakou roli hraje architektura ve filmu a jakou naopak film v architektuře.
Prolínání oborů
„Kruh se dlouhodobě snaží o prolínání a o vzájemnou inspiraci napříč obory. Film je jedním z médií, které architekty inspirují. Filmové produkce pak používají architekturu pro vytváření scén, ale zároveň dokáží o architektuře vytvořit ucelenější představu než komponovaná fotografie.“ říká k tématu přednáška zakladatelka spolku Kruh Marcela Steinbachová.
Petr Hájek (1970, Karlovy Vary) je architektem střední generace. Absolvoval Fakultu architektury na ČVUT (1995) a Školu architektury AVU (1998) v Praze. V roce 1998 spoluzaložil architektonickou kancelář HŠH architekti a v roce 2009 kancelář Petr Hájek ARCHITEKTI. Je spoluautorem mnoha výrazných realizací: Horní náměstí v Olomouci, vila v Berouně, národní pavilon La Biennale di Venezia 2016, Terasy paláce Lucerna, Letní scéna Voděrádky, zvířecí krematorium Věčná loviště a další.
Jan Hřebejk je známý český filmový, divadelní a televizní režisér. V roce 1991 dokončil studium scenáristiky a dramaturgie na FAMU, kde během studií na konci 80. let zrežíroval ve vlastní produkci dva krátkometrážní snímky. Od roku 1997 se věnuje i divadelní režii (mezi jeho nejproslulejší inscenace patří Výstřely na Broadwayi). Realizoval řadu divácky úspěšných a oceňovaných celovečerních filmů a seriálů, mezi které patří například Šakalí léta, Pelíšky, nebo Učitelka. Za jeden z jeho nejlepších filmových počinů je považován snímek Musíme si pomáhat, který získal celkem 6 Českých lvů a dokonce nominaci na Oscara.