„Architektonický chrám.“ Plzeňský kraj představil kritizovaný návrh rekonstrukce městských lázní
V Plzni před Západočeským muzeem se mohou lidé do 16. listopadu podívat na návrh nové podoby komplexu bývalých městských lázní, které jsou 30 let bez využití a chátrají. Plzeňský kraj, který loni v říjnu památkově chráněnou budovu z roku 1932 koupil, tam chce mít do konce roku 2026 multikulturní centrum.
V původní budově, kde dřív byl bazén, bude společenský sál pro 550 lidí a ve dvou čtyřpatrových přístavbách Západočeská galerie, tělocvičny, klubovny a kanceláře pro zájmové i neziskové organizace. Kurátorem výstavy je Vladimír Šlapeta.
„Do prosince bychom chtěli připravit základní rysy soutěže, aby byl dodavatel vybrán a podepsaná smlouva v září příštího roku,“ řekl krajský radní Libor Picka (STAN). Pro obnovu lázní zvolil kraj metodu Design&Build, kdy bude vítězný dodavatel projektovat i stavět.
„Od nás dostane bílou knihu, která kompletně popíše celou stavbu od vypínače po kliku a na základě toho dodavatel projekt zpracuje,“ uvedl. Podle Picky by měla stavba trvat dvě stavební sezony, takže by se mohla otevřít v září 2026. Ze třech různých propočtů zatím vycházejí náklady na 1,75 miliardy korun. Kraj shání dotace, ale je připraven se na stavbě významně podílet.
Kritika architektů
Architektonickou studii zpracovalo pražské studio Evy Heyworthové. Návrh představuje na deseti panelech. „Podařilo se spojit starou budovu lázní s opravdu moderní budovou galerie, která vyhovuje všem parametrům. Lázně budou jakousi podkovou a prostředkem se projde do nové galerie,“ uvedl Picka.
To, že kraj nevyhlásil architektonickou soutěž a studii jedné ze svých největších staveb svěřil přímo studiu Evy Heyworthové, kritizovala v otevřeném dopise kraji asi třicítka architektů. „Zvolili jsme techniku, která odpovídá zákonu. Najali jsme si architekty a inženýry a ti jako naši zaměstnanci připravili tohle dílo. Tento způsob revitalizaci lázní urychlí, jinak bychom to nedělali,“ řekl Picka.
Podle Šlapety bude Plzeň obohacena o „architektonický chrám“ podle formy, kterou budově vložil už architekt Bedřich Bendelmayer v původním návrhu z roku 1914 se štítem do hlavního i bočního průčelí. „Ten paní architektka obnovila, dala mu nový život a nově ho interpretovala. A ta její nová vrstva se projevuje i použitím nových materiálů,“ řekl Šlapeta. Podle něj v jejím návrhu doznívají původní Bendelmayerovy motivy i poválečná přestavba a celé to doplnila novostavbou do nádvoří.
Místo bazénu společenský sál
„Nejtěžší bylo najít cestu, jak tam vrátit něco z historie, dohodnout se s památkáři a dále to, jak tam naskládat ten program, protože je na metráž strašně obsáhlý. Zastavujeme kompletně všechno, co můžeme, jak v rozloze, tak do hloubky i výšky,“ řekla Heyworthová.
Na návrhu pracovala od konce ledna se 17 lidmi včetně stavařů. Složité podle ní bylo proměnit památku na kulturní a společenský objekt, když byla postavená jako jednoúčelová s lázněmi, vanami a masážními stoly. Výstavním atriem, které všechny tři budovy propojuje, se podle architektky povedlo oddělit nové objekty. Místo původního jednoho vstupu tam budou tři, sál a galerie mají dvoupatrovou vstupní halu.
Galerie má čtyři patra, každé o ploše 520 metrů čtverečních, místnosti budou pět metrů vysoké a za nimi kanceláře v šesti patrech. Ve druhé menší přístavbě směrem k budově policie budou tři tělocvičny a horní patro bude také pro galerii. V nové střeše nad galerií bude dvoupatrový společenský sál pro 100 lidí. Ve staré budově bude kromě vstupů velký sál s ochozem v místě bývalého bazénu, pod ním sklady a dále zázemí pro účinkující a menší provozy.