ASB bilancuje. Přinášíme 5 nejčtenějších článků za letošní rok
ASB portál vám přeje šťastné a veselé Vánoce. Věříme, že je strávíte se svými nejbližšími a ve zdraví. Jelikož by měly být vánoční svátky především o klidu a míru, neuškodí si také při tom všem shonu na chvíli sednout a bilancovat. Právě tak jako my v redakci. Podívali jsme se proto do statistik a vybrali pětici letošních textů, které vás nejvíce zaujaly.
ASB portál vám po celý rok přináší novinky a zajímavosti ze světa architektury, stavebnictví a stavebního byznysu. Uveřejnili jsme stovky zajímavých realizací z Česka i ze zahraničí, přinesli desítky odborných textů, rozhovorů i několik Kulatých stolů.
Jako ohlédnutí za končícím rokem jsme se proto rozhodli vybrat pětici článků, o jejichž úspěchu jsme nerozhodli my nebo odborné poroty, ale pouze zájem našich čtenářů. A jedná se o velice různorodou směsici, zahrnující rekonstrukce i novostavby z domova i ze zahraničí.
1. Autobusové nádraží Zvonařka je po rekonstrukci důstojným prostorem
Na prvním místě se umístil článek o rekonstrukci brněnského nádraží Zvonařka, které bylo dlouhou dobu ostudou města a místem, kterému jste se raději vyhnuli. Je otázkou, zda za tak vysokou čteností byl více profesní zájem nebo spíše zvědavost, jak dokázali toto místo proměnit Chybik+Kristof Architects & Urban Designers za pouhý jeden rok?
2. Pasivní rodinný dům ve strmém svahu optimálně využívá denní světlo
Druhé místo patří mimořádně povedené realizaci architekta Juriho Troye. Ten dostal za úkol navrhnout rodinný dům ve švýcarském kantonu Aargau. Musel přitom optimálně využít denního světla a zároveň si poradit s velmi strmým pozemkem, požadavkem na nízkou energetickou náročnost domu i s nároky kladenými místními předpisy. Troy, který je známý svým projektem Sunlighthouse, jenž získal před deseti lety neoficiální titul prvního uhlíkově neutrálního rodinného domu, se zadání zhostil na výbornou, což ocenili i naši čtenáři.
3. Vyhlídka Špička: tři tenké ocelové nožky a vyklenutý lesklý břich, zrcadlící okolní krajinu
Vrátíme se opět do Čech, tentokrát do Jizerských hor. Na kopci Malý Špičák nad Tanvaldem vyrostla suverénní a ojedinělá stavba, která se od zástupu jiných rozhleden liší materiálovým provedením i svým tvarem. Z lesku objemu hlavní struktury rozhledny nelze napoprvé vyčíst, jestli hledíme na pevný kov nebo efemérně pomíjivou kapku rosy. Tedy patřičně zbytnělou. Zrcadlený obraz zakřiveného povrchu, fragment připomínající organické sklo, totiž odráží okolní krajinu. Vyhlídka Špička od libereckého studia Mjölk architekti tak lákala nejen turisty, ale i naše čtenáře.
4. Rodinný dům z Krkonoš vsází na vnitřní a vnější čistotu
V horských oblastech ještě zůstaneme, jen se posuneme o pár desítek kilometrů východněji, do Krkonoš. Rodinný dům, za jehož návrhem stojí Zdeněk Fránek (ateliér Fránek Architects), si jako hlavní krédo své existence vybral mnohovrstvou symbiózu. Spájí v ní člověka, obyvatele, s jeho okolím. Navazuje současný dům na prostředí, s nímž se pokouší souznít. Vyrostl v konturách někdejšího do svahu zasazeného domu, takže svým příchodem tato dřevostavba s železobetonovým suterénem okolní krajinu neproměnila, což ocenili i čtenáři.
5. Španělské sociální byty ukazují, jak stavět rychle, levně a ekologicky
Náš přehled nejčtenějších textů zakončíme ve slunném Španělsku. Bytový dům ležící nedaleko Barcelony je nekompromisně strohou stavbou, která v sobě spojuje snahu o maximální finanční rentabilitu i minimální ekologické dopady. Nachází se v něm 85 sociálních bytů, 543 místností o stejné velikosti 13 metrů čtverečních. Má 5 podlaží a žádné chodby. Sbírá ocenění doma i v zahraničí a vzhledem k neutěšené bytové situaci v Česku logicky zaujal i naše čtenáře.