Airbnb ilustrační

Bitva o Airbnb: Majitelé chtějí miliardy jako kompenzaci

Chystaný zákaz krátkodobých pronájmů v Barceloně vyvolal ostrou reakci majitelů nemovitostí. Požadují po městě odškodné ve výši 4,2 miliardy eur. Podle nich krok radnice povede k vyvlastnění jejich práv.

Barcelonská radnice plánuje do roku 2028 zrušit všechny licence na krátkodobé turistické pronájmy, jako jsou ty nabízené přes platformy typu Airbnb. Tento krok se dotkne zhruba 10 000 nemovitostí v katalánské metropoli. Starosta Jaume Collboni již dříve oznámil, že licence nebudou prodlouženy a město nevydá ani nové. Cílem opatření je boj s nadměrným turismem a rychle rostoucími cenami nájmů.

Reakce majitelů bytů na sebe nenechala dlouho čekat. Asociace Apartur, která zastupuje vlastníky turisticky pronajímaných nemovitostí, požaduje po radnici kompenzace v celkové hodnotě 4,2 miliardy eur (přibližně 105 miliard korun). Podle jejího předsedy Enrique Alcántary se jedná o vyvlastnění práv, což si podle něj žádá odpovídající finanční odškodnění.

Turismus versus trh s bydlením

Radnice argumentuje, že turistické pronájmy zhoršují dostupnost bydlení pro místní obyvatele a přispívají k dramatickému růstu cen nájmů. Apartur však tento argument odmítá. Enrique Alcántara tvrdí, že ukončení krátkodobých pronájmů nezaručí návrat těchto bytů na trh s dlouhodobým bydlením. „Je mylné si myslet, že cestovní ruch je hlavní příčinou problémů s bydlením,“ uvedl Alcántara.

Dalším negativním důsledkem by podle něj mohl být úbytek pracovních míst v sektoru krátkodobého ubytování. Zároveň připomněl, že stát i místní samosprávy získávají z tohoto odvětví ročně na daních zhruba 160 milionů eur (přibližně čtyři miliardy korun).

Asociace Apartur již svou žádost o kompenzaci adresovala regionálním úřadům. Pokud jí nebude vyhověno, je připravena obrátit se na správní soudy. Spor mezi majiteli nemovitostí a barcelonskou radnicí tak může přerůst v dlouhodobý právní boj o budoucnost krátkodobých pronájmů ve městě.