Boj o Pragerovy kostky: Klub Za starou Prahu usiluje o památkovou ochranu
Klub Za starou Prahu vyzval ministra kultury Martina Baxu (ODS), aby inicioval proces prohlášení komplexu budov architekta Karla Pragera v pražských Emauzích za kulturní památku. Takzvané Pragerovy kostky, soubor tří modernistických budov z počátku 70. let, čeká nákladná rekonstrukce, kterou má letos zahájit hlavní město coby vlastník.
Podle Klubu je ale nutné, aby při opravě nebyly narušeny autentické architektonické hodnoty areálu.
V dopise adresovaném ministrovi členové klubu upozorňují, že důraz na finanční efektivitu nesmí vést k necitlivým zásahům do původní podoby staveb. Zároveň požadují, aby Praha deklarovala, že i po rekonstrukci v areálu zůstanou Institut plánování a rozvoje (IPR) a Centrum architektury a městského plánování (CAMP), které zde sídlí.
Památková ochrana jako cesta k dlouhodobému zachování
Podle předsedy klubu Richarda Biegela a místopředsedy Rostislava Šváchy je jedinou zárukou budoucí ochrany a rozvoje památková ochrana. „Pouze prohlášení za kulturní památku může zajistit zachování areálu v souladu s jeho architektonickými a historickými hodnotami,“ uvádějí v dopise.
Ministerstvo kultury zatím na výzvu nereagovalo, podle tiskové mluvčí Jany Zechmeisterové se však tématem zabývá a ve spolupráci s odborníky na památkovou péči připravuje odpověď. Odborné pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) přitom už v roce 2022 navrhlo Pragerovy kostky na památkovou ochranu, ministerstvo ale řízení dosud nezahájilo. Podle mluvčí NPÚ Andrey Holasové by takový krok nebránil rekonstrukci, pouze by zajistil, že s objekty bude zacházeno citlivě a v souladu s jejich historickou hodnotou.
Osud modernistické architektury v Praze
Pragerovy kostky nejsou jedinou stavbou z druhé poloviny 20. století, která čelí nejisté budoucnosti. V rámci výzkumu památkové hodnoty staveb z 70. a 80. let NPÚ vytipoval dalších 15 objektů vhodných k ochraně, včetně obchodního domu Družba na Václavském náměstí, sídla České televize na Kavčích horách nebo brutalistického Koospolu (dnes Cube) na Evropské ulici.
Z tohoto období se již podařilo ochránit například obchodní dům Kotva od manželů Machoninových, Pragerovu Novou scénu Národního divadla či Planetárium ve Stromovce. Naopak komplex Transgas na Vinohradské třídě byl přes snahu odborníků v roce 2020 zbořen a podobný osud nyní hrozí budově bývalého Chemapolu ve Vršovicích.
Památková ochrana modernistických staveb zůstává v Česku kontroverzním tématem – zatímco pro odborníky jde o cenné příklady architektury své doby, část veřejnosti je vnímá spíše jako relikty minulého režimu. O osudu Pragerových kostek by mělo být rozhodnuto v nejbližších měsících.