Bořislavka Centrum se otevírá. Kancelářsko-obchodní komplex doplňují díla českých umělců
Kancelářsko-obchodní komplex sestává ze čtyř nepravidelných skleněných krystalů, které vytváří přímo nad stanicí metra Bořislavka živé lokální centrum a podtrhuje význam městské radiály Evropská.
Po téměř třiceti letech se v Praze 6 podařilo architektonicky vyřešit komplikovaný pozemek, který protínají ulice Evropská, Liberijská a Kladenská. Investor – společnost KKCG REG – tento pozemek zakoupil v roce 2012 a následně vypsal mezinárodní architektonickou soutěž. Z té vyšel vítězně návrh architektonické kanceláře Aulík Fišer Architekti (AFA). Hlavními autory řešení jsou Jan Aulík a Leoš Horák.
„Krystaly na Bořislavce jsou naším dosud největším projektem a jsme na něj velmi hrdí. Jde totiž o hodnotnou soudobou architekturu, která urbanisticky dotváří tuto část Prahy 6. Příjemně rozvíjí občanskou vybavenost a nabízí skvělé pracovní a obchodní prostory. Unikátní umělecká díla pro mne představují dokonalou tečku v dotažení projektu,“ uvedl Petr Pujman, generální ředitel KKCG REG.
Kanceláře, obchody i parkovací místa
Stavba v hodnotě více než 3,5 miliardy korun trvala tři roky. V komplexu se nachází více jak 30 000 m2 kanceláří, více než 60 retailových jednotek bude využívat cca 10 000 m2 obchodní plochy. K dispozici je také 580 parkovacích míst v podzemí, kde jsou samozřejmostí elektrické nabíjecí stanice. Pro kancelářské nájemce je k dispozici kolárna včetně hygienického zázemí. Centrum loni získalo ocenění Best International Office Development 2019/2020 udělované v rámci soutěže International Property Awards.
„Cesta k novému obchodnímu centru na Bořislavce byla složitá, proto jsem rád, že nyní tomuto místu v naší městské části svítá nová budoucnost. Vítáme, že nové centrum rozšíří občanskou vybavenost v dané lokalitě, což si zdejší obyvatelé i ti v širším okolí přáli. Věřím, že řada moderních obchodů, restaurací a služeb, která se zde díky tomu otevře, vhodně doplní stávající nabídku pro občany. V kombinaci s novými kancelářskými prostory toto centrum dodá Bořislavce a okolí zcela novou energii,“ řekl Ondřej Kolář, starosta Prahy 6.
Podřízeno přírodnímu tvaru
„Navázali jsme na vývoj urbanistických schémat pro současné město, jimiž se dlouhodobě zabýváme. Jde nám o hledání nové podoby blokové zástavby, která by dokázala evokovat kvality veřejného prostoru historického města, splňovala nároky na vnitřní prostředí budov a umožňovala individuální architektonickou formu,“ vysvětlil řešení architekt Jan Aulík, jeden ze zakladatelů AFA.
V souladu se zadáním investora vytvořil jeho tým na stavební parcele strukturu nepravidelných přírodních tvarů – krystalů, které plynule přechází do parku ve východní části. Geometrie krystalu odpovídá vnitřnímu uspořádání a funkci budovy. Zvolená forma umožnuje reagovat na naprosto odlišná prostředí a nivelety okolních ulic a zároveň nabízí unikátní výhledy na Prahu.
Ačkoliv má stavba charakter blokové zástavby, je veřejně prostupné a přirozeně propojuje ulici Kladenskou a Evropskou. „Cílem naší práce nebyla jenom estetika jednotlivých budov a jejich vnitřní dispoziční racionality, ale především prostředí okolo nich a mezi nimi. Koncept prostupného bloku nabízí celou řadu veřejných prostor různého charakteru, z velké části prosluněných a chráněných od dopravního ruchu ulice Evropské,“ dodal Aulík.
Sklěnená plastika i socha
Samotnou kapitolou nového komplexu je umění, které komplex doplňuje. Jedním z děl, které vzniklo „na míru prostoru“, je například skleněná plastika „Ledovec“, která osvětluje vstupní lobby. Je to největší dílo společnosti Lasvit v České republice a jedno z jejích největších na světě.
Jeho autorem je umělecký ředitel Lasvitu Maxim Velčovský. „Byla to pro nás obrovská výzva, protože jsme pracovali s ohromným prostorem a unikátní technologií“, zdůraznil Velčovský. Podle něj design respektuje a zdůrazňuje architektonický záměr, který nekončí pouze návrhem budovy, ale je propojením uměleckých a designérských disciplín tak, aby celá stavba fungovala v harmonických souvislostech.
Vstupní lobby oživuje epifyt sestávající ze 76 akátových kůlů, které jsou osazeny čtyřmi tisíci zelených i kvetoucích rostlin. Autorem této netradičně pojaté zahrady je architekt Zdeněk Sendler spolu s architekty budovy. Dále je to socha, která právě vzniká v dílně Federica Díaze. Plastika s názvem „Na horu“ evokuje starou stezku, která kdysi místem vedla, a vyrábí ji speciální robotická ruka.
Vchod do budov z ulice Evropská oživuje další dílo – „Planeta“, jejímiž autory jsou Jan Aulík, Leoš Horák, David Zalabák a Pavel Filip. Interiéry pak budou doplněny pracemi Pavla Roučky, Jana Poupěte, Františka Hodonského, Milana Housera a Jana Kovaříka.