Lanovka Pisárky Kampus

Brňané odmítají lanovku. Na protest přespali před radnicí

Stovka lidí s ptačími maskami na obličejích a za zvuku bubnů prošla v průvodu z České ulice na Dominikánské náměstí v Brně. Účastníci pochodu a následného shromáždění v centru města protestují proti stavbě lanovky z brněnských Pisárek k univerzitnímu kampusu v Bohunicích.

Část z nich navzdory ochlazení na Dominikánském náměstí přespala a ráno přišla na jednání brněnského zastupitelstva, kterému předali další petiční archy proti stavbě lanovky.

„Aby se naší peticí zastupitelstvo zabývalo, museli jsme získat alespoň 1800 podpisů od lidí s trvalým bydlištěm v Brně. Těch jsme shromáždili na 3000, další petiční archy předáme zastupitelům v úterý ráno,“ řekl za organizační tým akce Matouš Janča. Celkem petici podepsalo téměř 5600 lidí.

Lanovka ohrožuje hnízdiště vzácných ptáků

Protest začal na křižovatce ulic Česká a Joštova, odkud se postupně narůstající skupina protestujících pomalým krokem za zvuku bubnů a skandování hesel vydala na náměstí Svobody a přes Zelný trh na Dominikánské náměstí.

„Brno hází, ejchuchu, miliardu do vzduchu,“ volali lidé v reakci na plánovanou cenu stavby za 950 milionů korun. „Trolejbus nám stačí, chcem slyšet zpěv ptačí,“ zněl další slogan pochodujících. Kritici stavby namítají, že bohunický kampus je hromadnou dopravou dostatečně dostupný, a není tak nutné stavět lanovku, která má vzniknout v prostoru největšího zimoviště havranů a kavek na jihu Moravy.

Po příchodu na Dominikánské náměstí ke shromážděným lidem promluvil Jan Sychra, předseda jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické (ČSO), který patří k hlavním odpůrcům stavby. „Proč je nutné stavět lanovku, která trasu urazí za osm minut, když na stejné trase jezdí trolejbusová linka, která ji urazí za devět minut? Nesouhlasíme s přístupem současné politické reprezentace, že je možné postavit kdekoliv cokoliv, protože příroda se přece posune,“ uvedl Sychra.

Opoziční Zelení zpochybňují potřebnost lanovky

Ornitologové se obávají kolizí ptáků s nosnými lany i skleněnými plochami i rušení všech živočichů. Podle nich je poslední velké zimní nocoviště havranů polních a kavek obecných na jižní Moravě v trase plánované lanovky. Kromě dopadu na přírodu upozorňuje organizace i na chybějící studii, ze které by vyplývaly náklady a přínosy stavby.

Brněnský dopravní podnik získal pravomocné stavební povolení letos na jaře. Stavba má stát podle odhadů 950 milionů korun. Město ji celou z vlastního rozpočtu platit nechce a bude usilovat o dotace z fondů EU. Obhájci lanovky argumentují v její prospěch obecně tím, že do kampusu a okolí přijíždí denně hodně lidí. Lanovku by mohli využívat ti, kteří budou přijíždět na akce do multifunkční haly vedle pisárecké vozovny.

Potřebu lanovky zpochybňují třeba opoziční Zelení. Uvádějí, že oblast kampusu i hala jsou už obslouženy dostatečně tramvají, trolejbusy a autobusy. ČSO podala proti povolení stavby žalobu, které Městský soud v Praze přiznal odkladný účinek. Až do jeho rozhodnutí, jež by mohlo padnout v druhé polovině září, brněnský dopravní podnik nemůže v přípravě stavby pokračovat.