
Brno otevře novou míčovou halu. Poslouží i pro konání mezinárodních akcí
Areál ve Vodově ulici v Brně se po roce a půl výstavby rozšířil o třetí halu určenou pro míčové sporty. Nové sportoviště, jehož výstavbu zajistilo město s investicí přes 100 milionů korun, bude sloužit jak pro tréninky dětí a mládeže, tak pro mezinárodní sportovní akce. Provoz nové haly začne v polovině května, přičemž podle odhadů ji týdně využije kolem 420 dětí.
Premiér Petr Fiala (ODS) při slavnostním uvedení stavby ocenil rostoucí počet investic do veřejné infrastruktury v Brně. „Hala vhodně doplňuje stávající areál a vytváří podmínky pro pořádání velkých sportovních událostí. Jsem rád, že se mohu pravidelně účastnit otevření a zahájení projektů, což ukazuje, že Brno se dynamicky rozvíjí,“ uvedl Fiala. Připomněl i další projekty jako výstavbu multifunkční arény nebo Janáčkova kulturního centra.
Využití pro děti i šampionáty
Podle ředitelky města Markéty Vaňkové (ODS) je rozvoj sportovní infrastruktury prioritou. Nová hala je podle ní důkazem, že město nejen plánuje, ale své plány i realizuje. Vedle již zahájených projektů zmínila také připravované sportoviště u Anthroposu nebo plánovanou halu pro atletiku a dráhovou cyklistiku.
Nové zařízení s rozměry 55 × 40 metrů je koncipováno jako multifunkční prostor – umožňuje provoz basketbalu, volejbalu, házené, futsalu či florbalu. Podélně slouží jako jedno hřiště, příčně jej lze rozdělit na tři menší plochy pro trénink. Vybavena je teleskopickou tribunou pro zhruba 180 diváků, zatímco stávající sousední haly pojmou 3000 a 1000 osob.
Hala se poprvé výrazněji využije v létě, kdy bude hostit mistrovství světa basketbalistek do 19 let a základní skupinu mistrovství Evropy žen. „Jedna hala bude hrací, prostřední tréninková a nová třetí právě umožní rozšíit kapacity turnaje. Už teď je plně obsazená, využijí ji především děti a mládež,“ uvedl ředitel městské společnosti Starez Martin Mikš.
Náklady přesáhly plán, důvodem bylo podloží i ceny materiálů
Původně město počítalo s náklady necelých 90 milionů korun, konečná částka se vyšplhala na více než 101 milionů. Podle Mikše navýšení souvisí především s nečekaně nestabilním podložím a růstem cen stavebních materiálů. Investice kromě samotné haly zahrnovala také terénní úpravy, modernizaci přístupových cest, osvětlení, rekultivaci okolí a vybudování 35 parkovacích míst. Součástí zázemí je rovněž klubová místnost pro schůzky či školení.