Janáčkovo kulturní centrum stavba

Brno zahájilo stavbu koncertního sálu. Bude patřit k nejlepším v Evropě

V Brně byla slavnostně zahájena výstavba Janáčkova kulturního centra, nového koncertního sálu pro Filharmonii Brno. Slavnostního poklepání na základní kámen se vedle premiéra Petra Fialy zúčastnili i ministr kultury Martin Baxa a primátorka Markéta Vaňková. Šestipodlažní budova v proluce mezi Veselou a Besední ulicí nabídne 1200 míst k sezení a stavba za 2,3 miliardy korun by měla být dokončena v roce 2027.

Myšlenka výstavby nového koncertního sálu v Brně je stará téměř sto let. Právě lokalita mezi Veselou a Besední ulicí byla vytipována už na konci 80. let minulého století. „Jako investor jsme chtěli sál bez kompromisů – moderní prostor se špičkovou akustikou, který bude srovnatelný s nejlepšími sály na světě a zároveň oživí veřejný prostor v centru města,“ uvedla primátorka Vaňková.

Ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová zdůraznila, že díky preciznímu akustickému řešení bude hudba skvěle slyšet ze všech míst v sále. „Brněnští posluchači si tak budou moci vychutnat stejný hudební zážitek, jaký naši filharmonici zažívají v nejlepších světových sálech během svých turné,“ dodala.

Dlouhá příprava, technické inovace

Příprava projektu probíhala řadu let a první etapa, zahrnující výstavbu podzemních garáží, byla dokončena už v roce 2018. Realizaci ale zdržela řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který řešil stížnost na zadávací řízení. Teprve v červnu 2023 ÚOHS potvrdil, že Brno a jeho partneři postupovali v souladu se zákonem.

„Chápání harmonického základu pojetí nově vytvářeného kulturního prostředí se přenáší z architektonicky vysoce hodnotné budovy Besedního domu do Janáčkova kulturního centra. Osazení koncertního domu je určeno geometrií cézury dvojice Besední dům – Pražákův palác, ale i dalšími inspiracemi, hotelem International – ahistorickou architekturou reagující na vývoj designu a mezinárodní úspěch československé architektury v roce 1958 v Bruselu. Uchopení architektonického pojetí se tak odvíjí od smyslu nového architektonického i urbánního prostoru, což navozuje hlavní ideový základ čisté formy centra.

Ve spojení s novodobou charakteristikou minimalismu dnes po bezmála sto letech přání a různých představ bude naplněna atmosféra očekávání nového koncertního sálu pro ideálně akustický počet 1 200 návštěvníků. Východisko nové architektury je odvozováno z lidského měřítka, je přiměřeně abstraktní vnější formy s uplatněním zcela nových parametrů akustiky konkrétního soudobého pojetí interiéru, a to ve stylu koncertního sálu inovovaného typu ‚shoe box‘ s akusticky danými drsně betonovými a kontrastně k tomu příjemně dřevěnými aplikacemi povrchů v interiéru, s unikátností nepravidelné geometrie systému ‚Voroného teselace‘.

V ideálně uměřené geometrii se sochou reprezentující dodnes v umění už svobodnější 60. léta i nadčasovost kultury je navrženo nové náměstí ve formách výjimečně takových, které snesou srovnání jak s již existujícími kulturními hodnotami i z 19. století, tak se zcela soudobým stylem 21. století, na detaily náročnou architekturou, podtrhující znovu – včetně vzácného soudobého uměleckého řemesla – kulturnost města.“

Architekt Petr Hrůša, projektant stavební části nového sálu

V létě byla podepsána smlouva se zhotovitelem, kterým je konsorcium firem OHLA ŽS, Strabag Pozemní a inženýrské stavitelství a Unistav Construction. Na podzim začaly přípravné práce, včetně demolice trafostanice původně patřící hotelu International.

Projekt počítá s využitím inovativních technologií a kvalitních materiálů. Například pohledové betonové prefabrikáty budou vyráběny metodou 3D tisku a interiér ozdobí dřevěné obklady z exotických dřevin s vysokou požární odolností.

Janáčkovo kulturní centrum
Janáčkovo kulturní centrum | Zdroj: archiv města Brna

Významná investice s mezinárodním dosahem

Celkové náklady na stavbu dosáhnou 2,3 miliardy korun bez DPH. Ministerstvo kultury přispěje 600 miliony, Brněnské komunikace 332 miliony a Jihomoravský kraj 100 miliony korun. Zbývající část pokryje rozpočet města Brna.

„Tento projekt má jednoznačně nadregionální význam a koncertní sál bude důležitý i v mezinárodním měřítku. Nabídne špičkovou akustiku, odpovídající zázemí a navíc vyrůstá v místě, které je úzce spjato s českou hudební tradicí,“ uvedl ministr kultury Martin Baxa.

Janáčkovo kulturní centrum je jedním ze tří velkých koncertních sálů, které se v současnosti v Česku připravují. V Ostravě byla stavba sálu pro 1300 diváků zahájena už v loňském roce, dokončena by měla být rovněž v roce 2027. V Praze se plánuje výstavba Vltavské filharmonie, která by měla začít v roce 2027 a skončit o pět let později.