CAMP nabídne online diskuze na stěžejní pražská témata
Nová čtvrť Bubny-Zátory, rekonstrukce Invalidovny, spolkové bydlení: Baugruppe nebo krátkodobé ubytování. To jsou témata diskusí, která proběhnou online a budou živě streamovány.
Centrum architektury a městského plánování přesunuje plánovaný program do online prostoru. Minimálně po dobu nových opatření bude akce živě streamovat. Z pohodlí svého domova se mohou diváci podívat na diskuzi věnovanou ostře sledované kauze rekonstrukce Invalidovny od architekta Petra Hájka, panelovou diskuzi na téma problematiky krátkodobého bydlení i další nabitý program.
Nová čtvrť Bubny-Zátory
Panelová diskuse k aktuální výstavě „Praha zítra? Pražské priority“ již proběhla úspěšně online a zaměřila se na novou čtvrť Bubny-Zátory. Ta v budoucnu nabídne bydlení až pro 25 tisíc obyvatel a pracovní zázemí pro 29 tisíc lidí.
Architektonickými symboly nové čtvrti se stanou dva důležité kulturní monumenty – Památník ticha v budově bývalého vlakového nádraží připomínající násilné dějiny 20. století a nový koncertní sál Vltavská filharmonie, na jehož podobu bude vypsána samostatná mezinárodní architektonická soutěž.
Záznam diskuse je k dispozici zde.
Rekonstrukce Invalidovny
Národní památkový ústav (NPÚ) nedávno představil projekt obnovy pražské Invalidovny. Obnovený areál má sloužit jako sídlo NPÚ a domov Pražského filharmonického sboru. Část objektu bude zpřístupněna veřejnosti formou prohlídkové trasy. Vzniknou zde výstavní a konferenční prostory a prostor pro vzdělávání a kreativní či komunitní aktivity.
Radikální návrh architekta Petra Hájka vzbudil vlnu rozporuplných reakcí. Pozvání do panelové diskuze „Rekonstrukce Invalidovny“, která se odehraje 22. října od 19:00 hodin, přijali generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková, předseda České komory architektů Jan Kasl a architekt Petr Hájek. Akci bude moderovat architekt Adam Gebrian.
„Rozhodli jsme se, že dáme v CAMPu prostor pro věcnou diskusi o tomto tématu nad rámec jednoduchého líbí/nelíbí. Chceme diskutovat o tom, jaká úskalí se sebou přináší proces dostavby jedné z nejvýznamnějších pražských památek,“ komentuje Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.
Krátkodobé ubytování
Turismus, bydlení, participace, památková ochrana budov a celková proměna města. Tak zní první z celkem osmi témat, která během letošního jara spojila na 40 pražských spolků a organizací a motivovala je k sepsání jednotného dokumentu s názvem „Za Prahu udržitelnou a sousedskou“. Společně žádají zkvalitnění života v hlavním městě, a to s ohledem na stávající krizi.
Diskuze s názvem „Cizincem ve vlastním městě?“, která proběhne 27. října od 19:00 hodin, se zaměří na problematiku krátkodobého ubytování. Jak se obyvatelům Prahy žije v domech, kde se cítí spíše jako nechtění hosté? Co může město dělat s platformami typu Airbnb? A má krátkodobé ubytování naopak nějaká pozitiva? To jsou všechno otázky, na které se budou snažit odpovědět hosté diskuze společně s moderátorkou Táňou Zabloudilovou. Diskuze je rovněž tlumočena do českého znakového jazyka.
ST 21.10. 14.00 Spolkové bydlení: Baugruppe
ST 21.10. 19.00 Urban Talks: Felix Waechter
ÚT 27.10. 19.00 Za Prahu udržitelnost a sousedskou: Cizincem ve vlastním městě?
ST 30.11. 19.00 Rekonstrukce Invalidovny