Česká cena za architekturu 2025 otevírá přihlášky do 10. ročníku
Česká komora architektů zahájila přihlašování do jubilejního 10. ročníku prestižní soutěže Česká cena za architekturu (ČCA). Ocenění, které každoročně vyzdvihuje výjimečné architektonické realizace v České republice, sleduje nejen estetiku a technickou kvalitu, ale i širší kontext a společenský přínos projektů. Soutěž zároveň propaguje architekturu napříč regiony a podporuje veřejnou debatu o kvalitním prostředí.
Od úterý 21. ledna je otevřeno přihlašování realizací do České ceny za architekturu 2025. Hlásit je možné architektonická díla dokončená na území České republiky v posledních pěti letech (od ledna 2020 do prosince 2024), a to až do 8. dubna.
Hodnotit je bude i letos mezinárodní odborná porota, a to bez rozdělení do kategorií.
Realizace je možné přihlašovat pomocí jednoduchého online formuláře, přihlášení je zcela zdarma.
Letošní ročník přináší novinku – oceněné projekty získají zcela novou trofej. Její design vzejde z otevřené soutěže, kterou Česká komora architektů vyhlašuje ve spolupráci se sklářskou značkou Bomma, proslulou svými ikonickými svítidly.
Soutěž na návrh trofeje je otevřená pro designéry, architekty i studenty a klade důraz na kreativitu a propojení mezi světem architektury a sklářského umění. Návrhy lze zasílat na e-mailovou adresu design@bomma.cz nejpozději do 7. března 2025.
O vítězi rozhodne odborná porota složená ze zástupců Bommy, České komory architektů a dalších renomovaných osobností z oblasti designu a architektury. Vítězný návrh se dočká realizace ve sklárně Bomma a slavnostního předání během vyhlášení České ceny za architekturu v listopadu 2025.
Spojení architektury a českého skla
„Spojení České ceny za architekturu se značkou Bomma reflektuje neustálou dynamiku v české architektuře i v samotné soutěži. Chceme dát prostor modernímu pojetí trofeje, na kterou budou ocenění architekti patřičně hrdí. Zároveň tímto projektem oslavujeme nejen architekturu, ale i české sklářské řemeslo,“ uvedl předseda ČKA Jan Kasl.
Podle Anety Hoffmannové, marketingové ředitelky Bomma, je propojení architektury a světelného designu přirozené: „Designová svítidla a kvalitní architektura se vzájemně ovlivňují a doplňují, jedno bez druhého by nemohlo existovat. Dlouhodobě podporujeme lokální architektonickou a designovou scénu a tato spolupráce je toho skvělým příkladem.“