CEETE

Chytrá zelená řešení: Klíčová součást moderních administrativních budov

Úspora nákladů, funkčnost a udržitelnost – tři základní pilíře, které dnes určují směr v architektuře moderních administrativních budov. Tyto hodnoty stojí také za úspěchem trojice projektů, které se dostaly do finále soutěže Adapterra Awards 2024. Hlasujte pro své favority do 15. října a podpořte projekty, které mění česká a moravská města k lepšímu.

Společnost Fortemix v Paskově šla do zásadní transformace. Na místě původních unimobuněk vzniklo nové ekologické sídlo, které vychází vstříc jak zaměstnancům, tak okolnímu prostředí. Zelená střecha a fasáda z recyklovaných přepravních palet, po kterých se vinou popínavé rostliny, vytvářejí jedinečnou harmonii mezi udržitelností a estetikou. „Je to nízkonákladové, ale přitom velmi nápadité řešení,“ říká Martin Ander z organizace Adapterra Awards.

Střecha pokrytá vegetací a provětrávaná fasáda pomáhají udržet příjemnou teplotu v budově a jejím okolí, zatímco venkovní žaluzie chrání interiér před přehříváním v horkých dnech. Pro vytápění a ohřev vody slouží tepelné čerpadlo vzduch-voda s elektrickým dohřívačem, což výrazně snižuje energetickou spotřebu. Dešťová voda zde navíc nachází využití při splachování toalet.

Jednoduchost údržby a použití recyklovaných materiálů dává tušit, že budoucí náklady na obnovu fasády budou takřka nulové. Tento projekt je příkladem efektivity a promyšleného designu, který šetří nejen peníze, ale i přírodní zdroje.

Dřevěný průkopník

Administrativní budova Kloboucké lesní vzbudila pozornost nejen svým dřevěným designem, ale také unikátní koncepcí. Získala Národní cenu za architekturu a letos se dostala se i mezi finalisty Adapterra Awards. Budova funguje jako živý experiment, který je možné v případě potřeby rozebrat a přesunout jinam. Jedinou napevno položenou částí je betonové jádro – středové zpevnění stavby z betonu a ocelových svorníků.

Dbá se tu zejména na využití přírodních materiálů a energetickou efektivitu. Hlavní důraz je kladen na lokální těžbu i zpracování dřeva. Proto je většina použitého dřeva z nedalekých lesů a hlavní část dřevěné konstrukce tvoří lepené BSH profily vyrobené na pile pouze vzdálené pár desítek metrů.

Jižní část střechy domu pokrývají fotovoltaické panely o výkonu 113 kWp, které uspokojí energetickou spotřebu budovy a zároveň suplují funkci střešní krytiny. Systém doplňuje baterie o kapacitě 72 kWh. Přebytky vyrobené energie jsou směřovány na pokrytí energetických požadavků výroby firmy. Náklady na provoz budovy jsou tedy minimální díky obnovitelným zdrojům energie a lokálním surovinám z vlastní výroby.

Kloboucká lesní
Kloboucká lesní | Zdroj: Adapterra Awards

Solární, větrné a vodní inovace v Ostravě

Centrum pro energetické a environmentální technologie (CEETe) VŠB-TUO v Ostravě je skvělým příkladem, jak lze efektivně využít obnovitelné zdroje energie. Celkem 473 solárních panelů na střeše i fasádě generuje ročně 83 000 kWh energie. Díky tomu snižují emise CO₂ o 40 000 kg.

Pracuje se zde i s dešťovou vodu, kterou zachytává retenční nádrž o objemu 25 m³. Voda je následně filtrována a používána ke splachování toalet, závlaze zelené stěny a v hydroponické laboratoři. Tento systém šetří ročně na účtech za vodu více než 16 000 Kč. Sluncem a vodou to ale nekončí. Budova využívá také větrnou energii. Dvanáct malých větrných turbín instalovaných na ocelové konstrukci střešního kolektoru přispívá k energetické soběstačnosti objektu.

Celkově jde o sofistikované a komplexní řešení, které slouží nejen jako výzkumné centrum, ale v mnoha ohledech jako vzor pro budoucí administrativní stavby.
Hlasujte pro udržitelné projekty

Finalisté soutěže Adapterra Awards 2024 ukazují, že ekologická a ekonomická řešení mohou jít ruku v ruce s moderním designem a funkčností. Tyto budovy nejsou jen esteticky působivé, ale hlavně přinášejí praktická řešení pro udržitelnost v městském prostředí. Hlasujte pro svůj oblíbený projekt do 15. října a podpořte budovy, které mění budoucnost stavebnictví. Více na www.adapterraawards.cz.