Cake house

Designblok 2023: Hlavní cenu si odnáší dům přizpůsobitelný na míru

Designblok ocenil vítěze pětadvacátého ročníku. Ceny Designbloku v osmi kategoriích si odnesli tvůrci, kterým se podařilo oslovit mezinárodní porotu složenou z profesionálů v oblasti designu. Absolutním vítězem a držitelem Grand Prix (Ceny za mimořádný počin) se stala mladá firma Cake Houses debutující s projektem domu, který je zcela přizpůsobitelný na míru majiteli.

Cenu AGC Glass Europe za udržitelný design, hodnocenou samostatnou odbornou porotou, si odnesla Ineke Hans za projekt REX – první zálohovanou židli. Ceny byly dále uděleny za nejlepší školní prezentaci, nábytek, bytové doplňky, instalaci designéra a výrobce. Nově byla udělena Cena veřejnosti, do níž se skrze online hlasování zapojili tisíce návštěvníků festivalu. Vítěze vyhlásili poroty a organizátoři v neděli 8. října 2023 v rámci galavečeře v Rudolfově galerii na Pražském hradě.

Cílem Cen Designbloku je každoročně vyzdvihnout ze stovek vystavujících ty nejzdařilejší počiny napříč festivalem v předem stanovených kategoriích. Již podruhé pověřili organizátoři rozhodováním nezávislou mezinárodní porotu, která absolvovala prohlídku festivalu, aby důkladně poznala vystavené práce a jejich autory.

Dům, co zlepší život

Grand Prix (Cena za mimořádný počin) putovala značce Cake Houses, za kterou stojí Pavel Špringl, Matyáš Švejdík a Šimon Marek. Ve své tvorbě se trojice architektů rozhodla zkoumat architektonicky kvalitní, jednoduše konstruovatelné a zároveň univerzální rodinné bydlení 21. století.

Představili koncept konfigurovatelného domu, který je možné individualizovat dle specifických potřeb budoucích obyvatel spojuje v sobě výhody typového domu a možnosti moderní technologie. Značka Cake Houses jako absolutní vítěz Designbloku získává možnost účastnit se na následujícím ročníku festivalu zdarma. „Cake Houses nás oslovily nejen koherencí myšlenek a kvalitní prezentací, ale také svým potenciálem celospolečenského dopadu. Jde o projekt, který může zlepšit život mnoha lidí,“ osvětlila volbu prezidentka poroty Cen Designbloku 2023 Ineke Hans.

Cake house
Cake house | Zdroj: alex shoots buildings
Cake house
Cake house | Zdroj: alex shoots buildings
Cake House
Cake House |

Porota hledala inovaci

V porotě 25. ročníku Cen Designbloku zasedli: Joseph Grima, architekt, editor, kurátor, zakladatel společností Alcova a Space Caviar, kreativní ředitel akademie The Design Academy Eindhoven, Birgitta Homburger, kreativní ředitelka, designérka a tvůrkyně strategie, novinář a spoluředitel společnosti Dezeen Benedict Hobson a multidisciplinární designérka Simone Post.

V čele zasedla jako prezidentka poroty zodpovědná za složení poroty a průběh hlasování Ineke Hans, nizozemská designérka a pedagožka, která je zároveň hlavní zahraniční hostkou Designbloku 2023. Vystavující designéři tak měli jedinečnou příležitost osobně prezentovat svá díla špičce evropských odborníků a zjistit, jak obstojí v mezinárodním srovnání.

„Jako porota jsme na letošním Designbloku nehledali pouze krásu a úžas, snažili jsme se zaměřit zejména na inovaci. Žijeme v době, která si nežádá další nové produkty, ale kvalitní myšlenky. Myšlenky, které dokážou pozitivně ovlivnit životní prostředí a společnost nebo udržet řemesla a tradice naživu. Design má sílu posouvat svět kupředu,“ přiblížila smýšlení letošní poroty Cen Designbloku její prezidentka Ineke Hans.

Morseovka k posezení

V ostře sledované kategorii označující nejlepší nábytek porota ocenila značku mmcité, která v interaktivní a vizuálně působivé instalaci ve Veletržním paláci Národní galerie Praha vystavila kolekci Morse z dílny belgického Studia Segers. Přenáší v ní slavnou Morseovu abecedu do veřejného prostoru – krátké a dlouhé signály v podobě dřevěného sezení určeného do prostoru letištních hal, nádraží nebo i do exteriéru.

Designblok2023 Superstudio mmcité Morse Vojtěch Veškrna 1
mmcité – kolekce Morse | Zdroj: Vojtěch Veškrna
mmcité – kolekce Morse
mmcité – kolekce Morse | Zdroj: Vojtěch Veškrna

Cenu za nejlepší bytový doplněk si odneslo studio LLEV za vázy PSYCHEE a nové zpracování sklenice INNATURA. Objekty jsou tvořeny technikou foukání skla do forem z lokální směsi mycelia, materiálu, jehož vývoji a zpracování se designéři Eva a Marcel Mochalovi dlouhodobě věnují. Titul za nejlepší instalaci designéra obdržela talentovaná německá designérka Marie Radke, finalistka loňských cen Designblok Diploma Selection.

Mezi firmami dominovala značka Moser s odvážnou expozicí, které vtiskl podobu kreativní ředitel společnosti Jan Plecháč. Právě instalace s levitujícím mrakem, na kterém plují skleněné vázy zaujala kromě odborníků také návštěvníky, kteří více než dvěma tisíci hlasy stvrdili vítězství značky Moser v kategorii Cena veřejnosti.

Mezi školními prezentacemi zvítězila pražská UMPRUM s interaktivním projektem UMPRUM.Wav, který nabídl cestu k pochopení struktury hudby a nevšední pohled na hudební nástroje. Projekt poprvé představený během letošního milánského design weeku je výsledkem dlouhodobé spolupráce designérů, předních českých hudebníků a teoretiků hudby.

Moser
Moser | Zdroj: Lukáš Pelech

Oceněna byla i udržitelnost

Cenu AGC Glass Europe za udržitelný design si odnesla za zcela jedinečný projekt první zálohované židle REX nizozemská designérka Ineke Hans. Speciálně pro tuto kategorii, která vznikla v roce 2021 a festival skrze ni motivuje designéry k udržitelné tvorbě, vzniká každý rok samostatná porota složená z profesionálů a publicistů v oblasti udržitelného designu.

Letos v porotě zasedl děkan Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Vladimír Kočí, zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová, zakladatelka, ředitelka institutu Cirkulární Ekonomiky Soňa Klepek Jonášová a další. Vítězka Ceny AGC Glass Europe za udržitelný design rovněž získává výstavní prostor na následujícím ročníku festivalu zdarma.

25. ročník festivalu Designblok však zcela nekončí – výstavy Designblok Cosmos a Made by Fire v areálu Pražského hradu je možno zhlédnout až do neděle 15. října 2023 s festivalovým pasem či po zakoupení samostatné vstupenky.

SEZNAM VÍTĚZNÝCH PROJEKTŮ:
Nejlepší školní prezentace: UMPRUM – UMPRUM.wav
Nejlepší nábytek: mmcité – kolekce Morse (designéři Studio Segers)
Nejlepší bytové doplňky: LLEV – vázy PSYCHEE, sklenice INNATURA
Nejlepší instalace designéra: Marie Radke
Nejlepší instalace výrobce: Moser (autor Jan Plecháč)
Cena AGC Glass Europe za udržitelný design: Ineke Hans – REX
Grand Prix (Cena za mimořádný počin): Cake Houses (Pavel Špringl, Matyáš Švejdík a Šimon Marek)
Cena veřejnosti: Moser