Gharfa – stavba z jiných časů
Až do konce ledna se v saúdskoarabském Rijádu tyčí k nebi tajemná instalace architektonické kanceláře Studio Studio Studio nazvaná Gharfa. Experimentální pavilon, který vyrůstá z pouště jako architektonická fata morgana, je součástí kreativní oblasti Diryah Oasis v těsné blízkosti historické čtvrti Al-Turaif.
Gharfa představuje intimní vztah mezi člověkem, krajinou a architekturou prostřednictvím reinterpretace vztahu člověka s kulturními archetypy. Návštěvníci prožívají divadelní svět, ve kterém jsou vzájemně propojeny technika, realita a iluze.
Instalace vzniklá ze spolupráce Studio Studio Studio s designérem Alberonerem, hudebníkem Maxem Magaldim a zahradním architektem Matteem Foschim používá různá média k vytvoření výrazných prostorů, ve kterých se návštěvníci mohou setkat, odpočívat a meditovat.
Pavilon má tvar komplexní sochy, která je zakončena 26 metrů vysokou věží. Eduardo Tresoldi ze Studio Studio Studio ji vystavěl z drátěného pletiva vyplněného korkem, aby tak podtrhl efemérnost stavby. Gharfa nemá ostré hranice, ale její hrany se ztrácejí v pouštním vzduchu.
Součástí konceptu je instalace z poloprůhledných tkanin, kterou navrhl italský designér Alberonero. Interiér pracuje s kontrasty viditelného a neviditelného, izoluje návštěvníka od shonu okolního světa a vytváří meditativní prostředí.
Gharfa vyrostla jako moderní interpretace arabského kulturního dědictví a estetiky pohádek Tisíce a jedné noci. Je tak logickou součástí oblasti Diryah Oasis, která chce zahraničním návštěvníkům představit to nejlepší, co jim současná arabská kultura může ukázat.
TEXT: RED
FOTO: IPR