Tančící dům noc2

Ginger a Fred u Vltavy. Tančící dům v Praze slaví čtvrtstoletí

V neděli 20. června oslaví Tančící dům 25 let od svého otevření. Tančící dům se během čtvrt století stal jednou z nejvyhledávanějších pražských staveb, přivítal přes 3 miliony návštěvníků, patří mezi nejfotografovanější místa v republice a získal za svou podobu řadu ocenění.

Při příležitosti výročí Tančící dům nově otevírá technický okruh, který návštěvníky provede zázemím budovy. Zároveň bude po dobu 25 dnů Tančící dům nasvícen zelenou barvou.

Specifickou podobu Tančícího domu, známého rovněž jako Ginger a Fred, navrhli architekti Frank O. Gehry a Vlado Milunič, na podobě interiéru se podílela i Eva Jiřičná. Dům stojí na Rašínově nábřeží na místě proluky vzniklé při bombardování Prahy v roce 1945.

Myšlenku zástavby obnovil Milunič spolu s prezidentem Václavem Havlem, který bydlel ve vedlejším domě. Základní kámen byl položen v září 1994, stavba byla uvedena do provozu 20. června 1996.

Lidé se podívají do neznámých míst

Novinkami spojenými s výročím je nasvícení Tančícího domu zelenou barvou a otevření nového technického okruhu Tančícího domu. Ten je od 18. června do 3. října součástí výstavy Praha dekadentní. Veřejnost bude moct navštívit běžně nepřístupné prostory a technické vybavení. Návštěvníci tak mohou nahlédnout i do systému vzduchotechniky či topného systému domu.

Tančící dům
Tančící dům je jedním z nejfotografovanějších objektů v Česku. | Zdroj: PSN

Prohlídka má celkem 5 částí a začíná ve strojovně ve druhém podzemním podlaží a končí na střeše. Zpřístupněna bude i nová terasa s neobvyklým výhledem na Pražský hrad a pohledem do vnitrobloku na byt, kde žil Václav Havel.

Kromě kancelářských prostor se v budově nachází několik pater galerie a výstavních prostor nebo kavárna v nejvyšším patře s vyhlídkovou terasou nabízející neobvyklé výhledy na Prahu. Před několika lety přibyly i hotelové pokoje.

Kritika i turistický magnet

Tančící dům od jeho vzniku navštívilo zhruba 3 miliony návštěvníků, návštěvnost vzrostla hlavně v posledních letech (před pandemií), kdy se pohybovala kolem 600 tisíc návštěvníků ročně. Zájem roste především u domácích turistů, zatímco v roce 2015 tvořili zahraniční turisté 90 % návštěvníků, v roce 2019 už byl poměr mezi domácími a zahraničními vyrovnaný.

Ještě jako novostavbu provázely Tančící dům i kritické hlasy. V průběhu let však za svůj vzhled získal i řadu ocenění. Časopis Time mu např. přiřadil nejvyšší ocenění v kategorii designu, časopis Architekt jej zařadil mezi 5 nejvýznamnějších staveb 90. let v ČR, umístil se i mezi deseti nejkrásnějšími budovami světa dle tzv. zlatého řezu v anketě Daily Mail. Česká národní banka vybrala Tančící dům na mince v rámci speciální edice Deset století architektury.

Tančící dům je v současnosti ve vlastnictví společnosti PSN, která jej koupila koncem roku 2013 za zhruba 360 milionů korun.

red