Hledá se architekt pro Národní muzeum
Národní muzeum 22. srpna vyhlásilo soutěž na řešení nových expozic, výstavních prostor a návštěvnického provozu v historické i sousední nové budově Národního muzea. Stane se tak příkladnou institucí s atraktivním programem. Tedy až najde toho pravého architekta. Citát:. Nyní potřebujeme partnera do týmu. Skutečnou osobnost.
Mottem plánované přestavby je věta „Historie se stane budoucností“, která odkazuje ke stému výročí otevření původních expozic. Nová architektonická soutěž má představit řešení nejen nových expozic, výstavních prostor a návštěvnického provozu ve své Historické budově, která nyní prochází rozsáhlou rekonstrukcí, ale také v přilehlé Nové budově na Václavském náměstí.
Rozlousknout oříšek
Spojením dvou významných objektů, kulturně-historicky, architektonicky i prostorově zcela odlišných, vznikne v centru Prahy unikátní kulturní komplex otevřený všem. Na prostoru o rozloze více než 16 tisíc metrů čtverečních budou moci návštěvníci procházet deset nových muzejních expozic. „Také spojovací tunel mezi dvěma budovami bude součástí expozice. Bude zaměřen na dějiny místa, centra, Václavského náměstí,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Národní muzeum prochází velkou změnou – stává se muzeem 21. století, které přináší informace a vjemy novými formami, v propojení architektury a designu. Zároveň je tradičním a přirozeným místem pozastavení času. Nové Národní muzeum spojí oba tyto momenty – moderní prezentaci i respektování tradice. Rekonstrukcí Historické budovy a získáním Nové budovy Národního muzea se nejvýznamnější česká muzejní instituce přiblíží obdobným muzejním komplexům, otevřeným v posledních letech v jiných metropolích Evropy.
„Hledáme osobnost či tým, který komplexně nahlédne na řešení expozic a veřejně přístupných míst, vysvětluje Michal Lukeš a dodává: „Při různorodosti obou budov a témat – příroda, historie – to bude pro architekty oříšek. Proto hledáme skutečnou osobnost.“
Libreta
Národní muzeum otevře expozice, které budou návštěvníkům vyprávět příběhy našich i středoevropských dějin, přírody kolem nás i fascinující živočišné říše. Představí historické události, které se odehrály na území dnešní České republiky, vývoj českého a československého státu i národů, jež zde žily. Zaměří se i na vývoj a charakter přírodního prostředí naší republiky, přírody živé a neživé, její jedinečnost i souvislosti. Součástí bude i Dětské muzeum, které bude kombinovat hravost s informací, zábavu s poučením, nebo tzv. Pokladnice Národního muzea – exkluzivní expozice drahých kamenů, šperků, mincí a dalších významných a cenných exponátů.
Historická budova Národního muzea je svým způsobem exponátem sama o sobě.
Historická budova Národního muzea je svým způsobem exponátem sama o sobě. Proto bude v maximální míře zachována její podoba. Zároveň přinese v jednom z expozičních témat pohled na dějiny muzea jako takového. Centrálním prostorem zůstane Pantheon Národního muzea, který bude reflektovat zejména vývoj a složité peripetie dějin tohoto místa v posledních dvou staletích. „Nové expozice budou obecně splňovat kritéria využití moderních technologií, přenosu informací a jejich využití. Zároveň je muzeum především místem pro autentický zážitek, setkání s konkrétním sbírkovým předmětem ilustrujícím svět kolem nás. Interaktivita proto nemůže být pouze záležitostí informačních technologií, ale i prožitku z funkčnosti věcí,“ dodává náměstek pro centrální výstavní a sbírkotvornou činnost Michal Stehlík.
Národní muzeum má již připravena témata, libreta, pracuje na scénářích. „Naši kurátoři i autoři výstav mají své představy, ale nyní potřebujeme partnera do týmu. Osobnost, která začne komunikovat s našimi odborníky a řešit rozmanitý obsah, který muzeum uchovává a chce prezentovat,“ vysvětluje Michal Lukeš.
Soutěž
Soutěž je vyhlášena jako architektonická dvoukolová projektová a veřejná. S přihlédnutím k významu této architektonické soutěže jmenoval generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš jedenáctičlennou porotu a stejný počet jejích náhradníků, v níž zasednou významné osobnosti jak z oblasti paměťových institucí či akademického prostředí, tak i aktivně působící v oboru architektury a výtvarného umění. „Dáváme architektonickým týmům či osobnostem 89 dní na to, aby přišly se svými návrhy. Po prvním kole porota vybere maximálně 10 návrhů, kterým bude zpřesněno zadání do druhého kola. Pět z nich pak bude oceněno a na jaře 2016 by mělo být jasné, kdo se stane hlavním architektem. Chystáme i výstavu vybraných návrhů.“ říká Michal Lukeš.
Národní muzeum hledá architekta, který novým expozicím vtiskne originální tvář, propojí moderní prezentaci muzea 21. století s respektováním tradice a design s architekturou.
Architektonická soutěž o návrh je vyhlášena dle zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách a v souladu se soutěžním řádem České komory architektů. Soutěžní podklady jsou vyhotoveny v digitální podobě a jejich závazná podoba je uveřejněna na profilu zadavatele (http://www.egordion.cz/nabidkaGORDION/profilNM). Vyhlášení II. kola Národní muzeum předpokládá v průběhu listopadu 2015 a vyhlášení výsledků celé soutěže na začátku roku 2016. Architektonická soutěž bude završena veřejnou výstavou návrhů na jaře roku 2016. Celková výše investičních prostředků, určených na realizaci expozic, vybavení výstavních prostor a návštěvnického provozu je 483 mil. Kč.
Nové expozice budou návštěvníkům vyprávět příběhy našich i středoevropských dějin, přírody kolem nás i fascinující živočišné říše.
TEXT: RED
foto: NÁRODNÍ MUZEUM
Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.