Jak to vypadá v první palírně ginu v Praze?
Máte pocit, že v našem hlavním městě už najdete naprosto vše? A přitom vlastní palírnu ginu má Praha teprve od nedávna! Stylový podnik najdete příhodně v Holešovicích – ve čtvrti s osobitou průmyslovou atmosférou. Minimalistický industriální interiér palírny pochází „z dílny“ mars.architects.
Odvážný projekt tří nadšenců se názvem Garage22 hrdě hlásí ke svým kořenům: poukazuje na skutečné počátky dnes úspěšného projektu, který začal v garáži jako výroba tonikového sirupu z kvalitních přírodních ingrediencí. A protože gin k toniku neodmyslitelně patří, nápad na založení palírny na sebe nenechal dlouho čekat.
Chrám oslavující kvalitní gin najdete v holešovickém Vnitroblocku. Inspirativní prostor s industriálním geniem loci svěřili investoři do rukou architekta Martina Šenbergera, který pro ně již v minulosti pracoval na návrzích interiérů dvou jejich restaurací. A protože „vítězný tým se nemění“, oslovili investoři opět architektonické studio mars.architects.
Výsledná podoba interiéru nenechá nikoho na pochybách, kde se právě ocitl. Dominantou celého prostoru je samotné destilační zařízení. Stroj impozantních rozměrů z naleštěné mědi byl vyroben pro pražskou palírnu na zakázku. Zdi „zdobí“ nekonečné řady polic se sklenicemi.
„V těchto sklenicích najdete nejrůznější bylinky a přírodní přísady, které dávají jednotlivých druhům ginu specifickou barvu, chuť nebo aroma: chmel, brusinky, okvětní lístky růží a mnoho dalšího,“ vysvětluje jeden z majitelů palírny, pan Matouš Ballík. Nechybí opravdu velký stůl obklopený židlemi a sofa s křesílky: zde všude je možno buďto dumat nad novými druhy ginů nebo rovnou degustovat!
Surový vzhled interiéru tvořený přiznanými červenými cihlami doplněnými dřevěným hrázděním chytře podtrhují vybrané doplňky: svítidla, nástěnné hodiny nebo retro otočné vypínače berker serie 1930 z černého bakelitu, které dodal designový obchod Monobrand. „Těší mě, že se architekt rozhodl pro použití našich exkluzivních vypínačů ze serie berker 1930,“ usmívá se Thomas Grund, ředitel společnosti Hager Electro, do jejíhož portfolia vypínače berker patří.
„Ačkoliv zakladatelé palírny nechtěli do prostoru příliš investovat z důvodu trvání smlouvy jen na dobu určitou, jsem přesvědčen, že jejich rozhodnutí udělat si radost krásnými vypínači korunovalo celý jinak minimalisticky zařízený interiér a propůjčilo mu dotek noblesy. A až najdou prostory, kde se budou chtít usadit natrvalo, ještě luxusněji působí naše vypínače berker serie 1930 ve verzi z pravého porcelánu z Rosenthal nebo skleněné berker serie glas – skvosty, které najdete např. ve vile Tugendhat,“ dodává Thomas Grund.
Výsledný dojem palírny je šikovnou fúzí starého a nového: na jedné straně stojí nápadné vypínače a na míru vytvořené police nebo dlouhý stůl, na straně druhé židle TON a sofa z antiku nebo stropní svítidla, která jeden z majitelů zachránil doslova před vyhozením na smetiště. Prostor je sice jednoduchý, svůj účel ale plní dokonale.
„Koncept palírny Garage22 svou snahou dělat věci raději v menším množství, ale zato poctivě, dokonale souzní s filozofií naší sice globální, ale stále rodinné firmy Hager. Především co se designu vypínačů týče, razíme heslo, že méně je více. A jsem rád, že čím dál víc lidé je ochotných raději si dopřát menší množství, ale zato kvalitnějších věcí – ať už bytových doplňků nebo ginu
Nezbývá než popřát první pražské palírně ginu mnoho úspěšných let a spokojených zákazníků,“ uzavírá Thomas Grund.
ZDROJ: PR článek společnosti Hager Electro