„Jemný a silný, tlumený a elegantní.“ David Chipperfield je letošním laureátem Pritzkerovy ceny

Nejvyšší architektonické ocenění, Pritzkerova cena za architekturu, jmenovalo sira Davida Alana Chipperfielda CH laureátem ceny pro rok 2023. David Chipperfield, který "přijímá již existující, navrhuje a zasahuje v dialogu s časem a místem" a zároveň vytváří "struktury schopné trvat fyzicky i kulturně", jak vysvětluje oficiální prohlášení ceny, je 52. laureátem ceny založené v roce 1979.

Následuje tak dřívě oceněné, Francise Kérého za rok 2022, a Anne Lacatonovou a Jean-Philippa Vassala za rok 2021. Slavnostní předání 45. Pritzkerovy ceny, na němž bude oceněn David Chipperfield, se bude konat letos v květnu v řeckých Aténách.

James-Simon-Galerie
Turner Contemporary
Inagawa Cemetery
Museo Jumex
Procuratie Vecchie
The Hepworth Wakefield
The Hepworth Wakefield
BBC Scotland

Laureát pro rok 2023, který vede kanceláře v Londýně, Berlíně, Miláně, Šanghaji a Santiagu de Compostela, je občanským architektem, urbanistou a aktivistou s rozsáhlým souborem realizovaných projektů, který zahrnuje více než sto stavebních děl, pokrývají tři kontinenty a skládají se z různých typologií.

Poctivé a přesné

Chipperfield, uznávaný pro svůj „jemný, ale silný, tlumený, ale elegantní“ přístup, stejně jako pro své „odhodlání k architektuře nenápadné, ale transformující civilní přítomnosti […] prováděné vždy se strohostí, vyhýbající se zbytečným krokům a vyhýbající se trendům a módám“, byl v roce 2010 pasován na rytíře za zásluhy o svět architektury, v roce 2011 obdržel královskou zlatou medaili RIBA, cenu Evropské unie za současnou architekturu – cenu Miese van der Rohe a v roce 2012 byl kurátorem 13. bienále Architettura.

James-Simon-Galerie
James-Simon-Galerie
| Zdroj: Simon Menges

„Pečlivé, promyšlené, přesné a klidné odpovědi, které nabídl na cíle, o něž ve svých stavbách usiloval, mohou mít původ pouze v hluboké a trvalé znalosti oboru. Tyto odpovědi však nikdy nebyly sebestředné a v žádném případě nesloužily jako umění pro umění: naopak, vždy zůstávaly zaměřeny na vyšší účel podniku a na snahu o občanské a veřejné blaho,“ uvedla ve svém zdůvodnění letošní porota, které předsedal Alejandro Aravena, laureát ceny z roku 2016.

David Chipperfield se narodil v roce 1953 v Londýně a vyrůstal na venkovské farmě v Devonu v jihozápadní Anglii.Jeho první dojem z architektury utvářelo okolí stodol a hospodářských budov. V roce 1976 absolvoval Kingston School of Art a později v roce 1980 Architectural Association School of Architecture v Londýně. Svou kariéru zahájil prací pro Normana Fostera, laureáta Pritzkerovy ceny z roku 1999, a zesnulého Richarda Rogerse, laureáta Pritzkerovy ceny z roku 2007.

Procuratie Vecchie
Procuratie Vecchie
| Zdroj: Richard Davies

V roce 1985 založil v Londýně architektonickou kancelář David Chipperfield Architects, která se později rozrostla o další kanceláře v Berlíně (1998), Šanghaji (2005), Miláně (2006) a Santiagu de Compostela (2022). Mezi jeho první velké projekty patří Muzeum řeky a veslování (Henley-on-Thames, 1989-1997) v jeho rodné zemi, rekonstrukce a znovuobjevení Neues Museum (1993-2009) a novostavba James-Simon-Galerie (1999-2018), obě v německém Berlíně.

Nadčasová minulost

Chipperfield je zodpovědný za renovaci a obnovu mnoha staveb po celém světě a jeho „nadčasový moderní design čelí naléhavým klimatickým problémům, mění sociální vztahy a oživuje města“. S vizí založenou na radikální zdrženlivosti, úctě k historii a kultuře a respektu k již existujícímu zastavěnému a přírodnímu prostředí vede architekt rozhovor mezi starým a novým a staví do popředí architekturu minulosti, aby přinesl momenty modernosti, jak je vidět v Neues Museum v německém Berlíně nebo v Procuratie Vecchie v italských Benátkách.

Obě budovy byly znovuobjeveny, restaurovány a získaly nové funkční doplňky. Při renovaci Neue Nationalgalerie, ikony dvacátého století, kterou navrhl Ludwig Mies van der Rohe, Chipperfield renovoval a modernizoval podle současných technických standardů s minimálním vizuálním kompromisem vůči původnímu vzhledu budovy.

Amorepacific Headquarters
Amorepacific Headquarters | Zdroj: Noshe

Mezi další významná díla Davida Chipperfielda patří sídlo BBC Scotland (Glasgow, Spojené království, 2007), Turner Contemporary (Margate, Spojené království, 2011), Campus Saint Louis Art Museum (Missouri, Spojené státy americké, 2013), Campus Joachimstraße (Berlín, Německo, 2013), Museo Jumex (Mexico City, Mexiko, 2013), One Pancras Square (Londýn, Spojené království, 2013), Royal Academy of Arts masterplan (Londýn, Spojené království, 2018), Hoxton Press (Londýn, Spojené království, 2018) a Kunsthaus Zürich (Curych, Švýcarsko, 2020).

Mezi Chipperfieldovy probíhající projekty patří například zcela nedávné Národní archeologické muzeum v řeckých Aténách, aréna pro zimní olympijské hry v Miláně v roce 2026 nebo plány na obnovu Grand Hotelu v belgickém Nieuwpoortu.

red