Horácká aréna v Jihlavě

Jihlava by chtěla stavět, ale nemá za co. Snu o multifunkční aréně se zatím nevzdává

Jihlava jedná o možnostech získání dalších peněz na stavbu Horácké multifunkční arény (HMA) z dotačních programů i ze soukromého sektoru. Nejlépe hodnocený dodavatel ve výběrovém řízení nabídl, že arénu postaví za 1,9 miliardy korun, což byla nejnižší nabídka, ale i tak to je víc, než město původně předpokládalo. Podle radnice je tento dodavatel ochotný nabídnutou cenu podržet několik měsíců.

„Cílem města však stále zůstává realizovat stavbu co nejdříve a bez zbytečných průtahů nebo odkladů,“ uvedl nový jihlavský primátor Petr Ryška (ODS) ve zprávě. V minulém volebním období byl náměstkem primátorky.

Na stavbu arény slíbil Kraj Vysočina půl miliardy korun a dalších 300 milionů na ni Jihlava očekává z Národní sportovní agentury. Na posledním zasedání před zářijovými komunálními volbami pověřili jihlavští zastupitelé úředníky, aby jednali s bankami o možném navýšení úvěru o 200 milionů na 800 milionů Kč. Na financování projektu by pak město potřebovalo sehnat ještě 300 milionů.

„Vzhledem k ekonomické situaci a dopadům energetické krize se zatím jednání nevyvíjejí zcela podle našich představ. Soukromý sektor se zatím vyjadřuje zdrženlivě,“ uvedl David Beke (ODS), radní města a manažer výstavby HMA. Ve vztahu k soukromníkům jsou podle něj zatím ve hře zejména prodeje pozemků. Například firmy mají zájem o místo pro svůj další rozvoj nebo developeři na výstavbu. Vedení Jihlavy zároveň prověřuje možnosti čerpání dalších dotací na arénu.

Příliš silný beton

Město teď také nechává zpracovat analýzu podloží pod starým zimním stadionem, na jehož místě chce HMA postavit. Uvnitř haly určené k demolici nyní provádí specializovaná firma vrty do hloubky předpokládané úrovně výkopů nové stavby. Provrtat musí silnou vrstvou betonu. Vzorky poslouží k vyhodnocení toho, jak bude nutné při stavbě nakládat s odtěženou zeminou.

„Obvykle se tyto analýzy dělají na stavbě až při samotných výkopových pracích. V rámci procesu povolování ukládání zemin jsme však narazili u orgánu státní správy na požadavek udělat tento rozbor už nyní,“ uvedl Beke.

Doplnil, že město zároveň získá přesnější informace o podloží budoucí haly, a tím by mohlo ušetřit například při zakládání stavby. Vrty podle něj nebylo možné dělat dřív při provozu haly, protože není přesně zmapované vedení zemního potrubí a hrozilo jeho poškození. Za vrty a jejich laboratorní vyhodnocení město zaplatí bez daně 280.000 korun.

Na stavbu arény dostala Jihlava pět cenových nabídek v rozmezí od 1,9 do 2,25 miliardy korun. Lhůta pro jejich doručení skončila 28. července. Výběrové řízení ještě není uzavřené.

red