Jihlava s novou halou neotálí. Stavět chce začít ještě letos
Radnice v Jihlavě by chtěla počátkem letošního léta začít bourat starý zimní stadion. Místo něj pak vybuduje Horáckou multifunkční arénu (HMA), která by měla stát zhruba 1,9 miliardy korun. Podmínkou pro naplnění tohoto harmonogramu je dokončení loni zahájeného výběru stavební firmy a to, že jihlavští zastupitelé schválí na únorovém jednání na arénu další zdroje peněz.
„My si myslíme, že v tuto chvíli je město ekonomicky připraveno Horáckou multifunkční arénu postavit,“ uvedl primátor Petr Ryška (ODS). Doplnil, že stavba výrazně neomezí běžný provoz města a nezastaví ani další strategické investice, které Jihlava připravuje. Aréna nebude sloužit jen hokeji, ale i dalším sportům. Projekt rovněž počítá s tím, že tam budou kulturní a společenské akce.
Podle náměstka primátora Radka Popelky (ANO) přispěje aréna k rozvoji krajského města, které by se podle územní dokumentace a studií mohlo rozšířit až o 15.000 obyvatel. „Aby tento nárůst dával nějaký smysl, tak musíme ty potenciální nové obyvatele na něco nalákat. Je to třeba ta aréna, která oživí Vysočinu kulturně, sportovně,“ řekl náměstek. Doplnil, že s nárůstem počtu obyvatel by městu zároveň stouply příjmy.
Starý zimní stadion sloužil šest desetiletí. Od loňska je kvůli špatnému zastřešení zavřený, hokejová Dukla hraje zápasy v Pelhřimově a Jindřichově Hradci.
Město úvěry zvládne
Většinu nákladů na arénu by chtěla Jihlava pokrýt úvěry a z dotací od kraje a Národní sportovní agentury. Zajistit ještě potřebuje půl miliardy. Město zatím na tuto stavbu počítalo s úvěrem 600 milionů korun. Na zasedání 14. února předloží vedení radnice zastupitelům návrh na pokrytí 300 milionů korun dalšími úvěry a uvolnění 200 milionů korun z financí, které městu zůstaly z loňského hospodaření.
Primátor uvedl, že představitelé města budou dál shánět peníze na arénu ve veřejných i soukromých zdrojích. Kdyby Jihlava skutečně čerpala výše uvedené úvěry, splácela by pak bankám 15 let mezi 60 až 70 miliony korun ročně. „Což je částka, kterou město celkem bez problémů si může dovolit,“ řekl.
Na arénu slíbil Kraj Vysočina půl miliardy korun. Od Národní sportovní agentury město čeká 300 milionů. Pokud od agentury peníze nedostane, stavba podle Ryšky nezačne. Uvedl, že město musí mít podepsanou smlouvu se zhotovitelem. „Druhou důležitou věcí je, abychom měli krytí té zakázky, které si myslíme, že budeme mít, pokud to zastupitelstvo schválí,“ uvedl.
Hotovo do dvou let
Na stavbu arény dostala Jihlava loni v červenci pět cenových nabídek v rozmezí od 1,9 do 2,25 miliardy korun. Výběrové řízení ještě neskončilo. Jako o nejvýhodnější mluví vedení města o nabídce s nejnižší cenou. Hodnotící komise by se podle primátora měla sejít v únoru, rada města by pak mohla vybrat dodavatele počátkem března. Pokud se proti rozhodnutí nikdo neodvolá, mohla by být ve stejném měsíci uzavřená smlouva se zhotovitelem stavby.
Staveniště by pak stavbaři mohli převzít do června. „Což si myslíme, že je ideální doba, kdy by se mělo začít bourat. Protože bychom rádi, aby se většina stadionu zbourala přes měsíce červenec a srpen,“ řekl Ryška. Uvedl, že v létě je ve městě menší provoz. Celý komplex arény by měl být hotový do září 2025.