Horácká aréna v Jihlavě

Jihlavská sportovní hala hlásí problémy. Námitky podaly firmy i občané

Námitky proti rozhodnutí jihlavské radnice o výběru stavitele arény podalo sdružení Metrostav DIZ, OHLA ŽS a Podzimek, jež se svou nabídkou neuspělo. Město by chtělo stavbu Horácké multifunkční arény (HMA) zadat olomoucké firmě GEMO, která šla do výběrového řízení s nejnižší cenou 1,909 miliardy korun bez DPH.

Zároveň bude Jihlava muset řešit námitky obyvatel některých bytů v ulici Tyršova k demoličnímu výměru na starý stadion. Novinářům to řekl David Beke (ODS), radní města a manažer výstavby HMA.

Arénu nechá město postavit místo starého zimního stadionu, který se bude bourat. Demolici chtělo zahájit v červnu nebo na přelomu června a července. Možný dopad námitek se podle primátora Petra Ryšky (ODS) zatím těžko odhaduje.

Pokud se s námitkami firem dokáže radnice vypořádat v prvním kole a když se dohodne s majiteli na ochraně bytů v Tyršově ulici v průběhu stavby, mohly by stavební práce začít přibližně podle plánu. „Pokud se nedomluvíme, tak se to s největší pravděpodobností protáhne,“ řekl.

Čeká se na právníky

Sdružení, které podalo námitky proti výběru firmy, podle dřívějších údajů radnice nabídlo postavit arénu za 2,083 miliardy korun bez DPH, což byla třetí nejnižší nabídka z celkových pěti.

Námitky přišly podle radního minulý týden v pátek, což byl poslední možný den pro jejich podání. „Hlavní důvod je, že se napadá jakoby ten proces hodnocení té zakázky. Právníci to musí analyzovat. My si myslíme, že jsme nic, co by překročilo zákonná pravidla, neudělali,“ uvedl Beke. Pokud stěžovatelům vysvětlení nebude stačit, mohou se obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

O zakázku se kromě výše zmíněných firem ucházely sdružení firem Syner a Geosan Group s cenou 1,988 miliardy korun, BAK stavební společnost, a.s., s nabídkou za 2,199 miliardy korun a PKS stavby, a.s., za 2,242 miliardy Kč. Jde o nabídky bez DPH.

Obyvatelé se bouří

Námitky k vydání demoličního výměru dali podle radního majitelé 17 bytů v Tyršově ulici. Beke uvedl, že je v kontaktu s právníkem Jaroslavem Homolkou, který lidi žijící blízko stadionu zastupuje. Radnice musela požádat o demoliční výměr na zimní stadion znovu, protože nestihla zahájit bourání vloni, jak původně předpokládala. „Demoliční výměr se na rozdíl od stavebního povolení nedá prodlužovat,“ řekl radní.

Podle radnice je ochrana okolí, kde jsou i školy, důležitou součástí chystané stavby. Jednání o konkrétních opatřeních by podle radního byla jednodušší, kdyby se jich už mohl účastnit vybraný dodavatel.

Starý zimní stadion v Jihlavě je od loňska kvůli špatnému zastřešení zavřený, hokejová Dukla hraje zápasy v Pelhřimově a Jindřichově Hradci. Nová aréna nebude sloužit jen hokeji a dalším sportům, počítá se tam i s konáním kulturních a společenských akcí. Na arénu má město slíbené dotace za 800 milionů korun – půl miliardy od kraje a 300 milionů od Národní sportovní agentury (NSA). Zbývající náklady kryje úvěry a vlastními penězi.

red