Kancelářský trh v Brně loni zaznamenal pokles ve všech ohledech
Brněnský kancelářský trh loni zaznamenal pokles. Dokončených projektů výstavby či renovace bylo o třetinu méně, zmenšila se i velikost pronajaté plochy a o více než 60 procent klesla poptávka. Jedním z důvodů je koronavirová pandemie a s tím spojená práce z domova. Letošní rok by to však měl změnit.
Podle společnosti Cushman & Wakefield se v Brně připravuje výstavba největšího počtu nových kancelářských projektů od začátku sledování.
Do stagnace kancelářského trhu se promítla i nejistota spojená s koronavirovou pandemií, kdy řada firem vyčkávala na rozhodnutí často zahraničního vedení center sdílených služeb, jež v brněnské struktuře nájemců převažují. Na vině jsou také zdlouhavé povolovací procesy.
I letos bude dokončené výstavby méně, společnost však očekává rekordní množství projektů ve fázi přípravy. „Do roku 2023 se brněnský kancelářský trh má zvětšit o 13 procent současného objemu. Toto množství nakonec může být ještě vyšší, neboť některé z projektů plánovaných až na rok 2024 by se mohly v závislosti na vývoji poptávky začít stavět dříve. Již při minulé krizi se ukázalo, že štěstí přeje připraveným. Ti, kdo stavěli i v krizi, pak v době ekonomického oživení byli ve výhodě,“ uvedl Lukáš Netolický, odborník na brněnský kancelářský trh ze společnosti Cushman & Wakefield.
Mezi plánované projekty s předpokládaným dokončením v letech 2021 až 2023 patří například 16.500 metrů čtverečních ve Vlněně, 15.000 metrů čtverečních v Titaniu a 12.500 metrů čtverečních v Nové Zbrojovce.
Poptávka klesla meziročně o 62%
Koncem roku 2020 bylo v Brně volných 78.600 metrů čtverečních moderních kancelářských ploch, čímž se míra neobsazenosti zvýšila na 11,9 procenta. Letos analytici očekávají pokles zhruba na deset procent. Do budoucna bude záležet na tom, zda se poptávka zvýší nad dlouhodobý průměr. Pokud ne, může neobsazenost do roku 2024 vzrůst i nad 13 procent, teoreticky při vyšší výstavbě až na 17 procent.
Poptávka v meziročním srovnání v roce 2020 klesla o 62 procent. „Firmy zvažují, jak v návaznosti na rozšíření home office zefektivnit využití a velikost svých kanceláří, nicméně rozhodně se nepotvrzuje dříve avizovaný trend, že kanceláře již nebudou potřeba.
Budoucnost je v kombinaci práce z domova a v kanceláři
Po roce plošně rozšířené práce z domova se potvrzuje, že výhradně takový model není žádoucí. Kvůli poklesu výkonnosti ho nepodporuje vedení firem, kvůli nedostatečnému kontaktu s kolegy ani samotní zaměstnanci. Určitá část práce se ale na home office nejspíš přesune a firmy nabídnou flexibilní řešení kombinující práci z domova s tou v kanceláři,“ řekl Netolický.
Dodal, že stěhování do nových prostor bude pro firmy přijatelné pouze za podmínky, že se nezvýší provozní náklady, přičemž náklady na vybavení bezpodmínečně bude muset vždy nést pronajímatel. Vzhledem ke stále nejisté ekonomické situaci však nelze ani pro letošek počítat s rozsáhlými expanzemi firem nebo s příchodem nových firem na brněnský trh.
Vliv pandemie však podle Netolického snížil dosavadní nájemné z původních 16 eur na 15 eur za měsíc a metr čtvereční. Letos by měl nastat další pokles, podle odborníků byla navíc původní částka nadsazená.
ZDROJ: ČTK