Kotva se zavřela na dva roky. Z brutalistní památky zmizí azbest a přibudou kanceláře
Obchodní dům Kotva v Praze 1 uzavřela začátkem února rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975, od roku 2019 je kulturní památkou.
Podoba domu by měla zůstat v zásadě stejná, ale bude nutná například sanace azbestu ve fasádě. Podstatné změny čekají vnitřní dispozice. Kotva už po rekonstrukci nebude pouze obchodní dům. Vzniknou kanceláře, obchody s potřebnou občanskou vybaveností ale zůstanou zachovány. V sedmém patře pak bude restaurace s terasou.
Zmizí nynější vstup z náměstí Republiky do prodejny Albert v podzemí Kotvy. Vybudován bude nový, má mít kruhový tvar a bude na jiném místě. Upraven bude i prostor u vstupu z druhé strany směrem do Jakubské ulice.
Jedna z nejvýznamnějších staveb 70. let
Obchodní dům Kotva byl otevřen v roce 1975 jako příklad luxusního československého obchodního domu. V době uvedení do provozu byla Kotva pátý největší obchodní dům v Evropě s prodejní plochou 22.160 metrů čtverečních, který dokázal díky 2000 zaměstnanců obsloužit až 75.000 zákazníků denně.
Obchodní dům patří mezi tzv. druhou generaci českých obchodních domů. Stavba na půdorysu propojených šestihranů vznikala podle návrhu architektů Věry Machoninové a Vladimíra Machonina a bývá považována za jednu z nejvýznamnějších českých staveb první poloviny 70. let.
Kotva i další obchodní domy po roce 1989 musely čelit nově vznikajícím moderním nákupním centrům. Obchodní dům se dlouhodobě potýkal s nedostatečným zájmem o pronájem obchodních ploch, v některých patrech zůstávaly volné prodejní plochy. Vlastníkem budovy je od roku 2020 společnost Generali Real Estate, která ji koupila od firmy PSN.