Letošním Architektem roku je Adam Gebrian
Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech, cenu Architekt roku, získal Adam Gebrian. Propagátora a kritika architektury ocenila porota za významnou popularizaci tématu architektury. Čestným uznáním ocenila porota Petra Volfa za kultivaci oboru architektura. Cena Architekt roku je každoročně udělována v rámci stavebního veletrhu FOR ARCH.
„Je to čestný titul udělovaný každoročně osobnosti, která vynikla, nebo dlouhodobě vyniká v oblasti architektury, a která se významně podílí na jejím dobrém jméně. Je to cena v naší zemi výjimečná a ojedinělá. Tímto skvěle doplňuje i mozaiku ostatních cen za architektonické počiny nebo celoživotní dílo,“ představuje význam ocenění člen odborné poroty Zdeněk Fránek (FUA TU v Liberci, Fránek Architects). Spolu s ním zasedli v porotě Regina Loukotová, Josef Pleskot, Osamu Okamura a Antonín Novák.
Architektem roku 2015 se stal Adam Gebrian, propagátor a kritik architektury. „Adam Gebrian je mezi českými architekty výjimkou. Zabývá se totiž propagací architektury. A to vším, co se zlepšením stavu české architektury souvisí, tedy osvětou veřejnosti o architektuře, propagací dobré a kritikou nekvalitní architektury. Jeho neúnavná publikační a diskuzní aktivita ve veřejném prostoru směřující ke zvyšování povědomí o architektonické kultuře u nás i ve světě je všudypřítomná, nepřehlédnutelná, jako by si byl vědom toho, že jako jediný architekt tuto bohulibou činnost vykonává. Od internetových multimédií, přes tištěná média, až po rozhlas. Je též aktivní na veřejných fórech, veřejných konferencích, i jako architektonický poradce a iniciátor architektonických soutěží. Za nezbytnost a nenahraditelnost jeho počínání v dnešní soudobé architektuře nepřející době,“ ohodnotila jeho přínos pro architekturu odborná porota.
Do užšího výběru se letos dostal Petr Hájek za výjimečnou pedagogickou činnou – propojení teorie s praxí, Pavel Hnilička za zpracování nových Pražských stavebních předpisů, Roman Koucký za nepřetržitou třicetiletou kvalitní profesní, publikační a pedagogickou činnost a Ladislav Lábus za společensky angažovanou činnost v roli děkana Fakulty architektury ČVUT v Praze.
Porota letos udělila i zvláštní cenu, a to Petru Volfovi. Zasloužil se o ni za neúnavnou propagaci architektury formou psaných knih, textů o architektuře a umění, za pořádání studentských workshopů a nezištnou pomoc městům a obcím. Za kultivaci oboru architektura.
Medailonek: Adam Gebrian
Adam Gebrian je fanoušek architektury. Vystudoval s vyznamenáním Fakultu architektury v Liberci (2006) a díky Fulbrightovu stipendiu také postgraduální program SCIFI na SCI-Arc v Los Angeles (2008). Studoval a pracoval v Amsterdamu, Rotterdamu, Praze, Paříži, Londýně a v Los Angeles. Vydal sborník přednášek 29+3. V letech 2007-14 byl členem redakční rady časopisu ERA21. Podílí se na organizaci Pecha Kucha Nights v Praze. Vystavoval svůj projekt pro Dubaj na 11. bienále v Benátkách (2008). Od roku 2009 působí jako moderátor vlastního pořadu “Bourání” na Radio Wave. V letech 2009-12 působil na Fakultě umění a architektury TU v Liberci. Podílel se na přípravě neúspěšné kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015 a na vzniku první soukromé školy architektury v Česku – ARCHIP. Od roku 2013 vyučuje na Prague Institute, spadající pod North Carolina State University. Jednou týdně vytváří seriál o současné architektuře pro Respekt (v letech 2010-13 dělal totéž pro Lidové noviny), veřejný prostor komentoval v pořadu Gebrian vs. na Stream.cz. Byl kurátorem výstav Městské zásahy Praha 2010, Brno 2011, Ostrov pokladů, Ze života lidí a domů a Anastomosis. Momentálně žije v Praze.