Obecní úřad v Leopoldově

Městský úřad, rekonstrukce Národní galerie nebo bytový dům. Seznamte se s laureáty slovenského ocenění CE ZA AR 2023

Začátkem října byli na slavnostním ceremoniálu v bratislavské Staré tržnici vyhlášeni laureáti Ceny za architekturu CE ZA AR 2023. Slavnostní večer, který v přímém přenosu vysílal druhý kanál RTVS, moderoval architekt Juraj Benetin.

Do soutěže o cenu CE ZA AR bylo přihlášeno 95 děl navržených slovenskými architekty. Porota navštívila 28 z nich během 1600 km dlouhé cesty po Slovensku a sousední České republice. Kromě toho se podrobně seznámila se dvěma díly slovenských architektů, která nebylo možné navštívit osobně. Vybrala 21 nominací v šesti kategoriích.

Zajímavostí letošního ročníku soutěže je, že dvě z těchto děl se nacházejí mimo Slovensko a ostatní bylo možné vidět jen několik dní během letního hudebního festivalu.

Stejně jako v předchozích ročnících jsou nominace rozděleny do pěti typologických kategorií: Rodinné domy, Bytové domy, Občanské a průmyslové stavby, Interiér, Exteriér a Fenomén architektury.

Kde je regenerace, tam jsme společně v architektuře

Všichni, kdo žijeme ve svých domovech, užíváme veřejné prostory, fungujeme profesně nebo ve svém volném čase v nejrůznějších budovách a prostorech. Jsme různí: laici, soukromí či veřejní investoři, architekti a další profesionálové, kteří se podílejí na konečné podobě architektonického díla. Estetická kvalita, trvanlivost realizací a především jejich energetická a sociální udržitelnost jsou odpovědností nás všech, nás všech se to týká.

To potvrzují i slova předsedkyně SKA, architektky Nory Vránové: „Asi nejdůležitějším úkolem projektu CE ZA AR je přiblížit veřejnosti kulturní přínos architektury a představit příklady dobré praxe. Protože odpovědnost za tvorbu městského prostředí a krajiny neseme my všichni – architekti, urbanisté, krajináři, ale i občané Slovenska zastoupení obcemi a veřejnými institucemi. Jsme v tom všichni společně – #SPOLU V ARCHITEKTUŘE.“

Tento klíčový význam architektury a důležitost navrhování s ohledem na aktuální potřeby společnosti zohlednili při posuzování soutěžních návrhů, tedy v souladu s mottem, také členové mezinárodní poroty 22. ročníku: #spoluvarchitektura/ #togetherinarchitecture.

Laureáti CE ZA AR 2023:

Kategorie Rodinné domy – Na Rade

Dům Na Rade v Bratislavě
Dům Na Rade v Bratislavě | Zdroj: Tomáš Manina

Porota vyzdvihla, že se jedná o důsledně propracovaný projekt s výrazným gestem výrazného schodiště v interiéru. Promyšlené a příjemné bydlení po všech stránkách.

Více o této realizaci.

Architekti: Samuel Zeman, Lukáš Kordík, Andrej Šabo, Štefan Polakovič
Spolupracovali: Ján Majerník, Juraj Stieranka

Kategorie Bytové domy – Rezidencia Valčíkova

Rezidencia Valčíkova
Rezidencia Valčíkova | Zdroj: Filip Šlapal

Autoři přistoupili k vnitřnímu uspořádání bytového domu koncepčně, a to jak z hlediska dispozice domu, tak z hlediska propojení jednotlivých bytů s venkovními prostory, čímž plně využili potenciál pozemku. Porota se shodla, že výsledek je věrohodný a velmi dobře zpracovaný.

Architekti: Ilja Skoček, Rudolf Netík
Další: Danica Ščepková, Barbora Navrátilová

Kategorie Občanské a průmyslové stavby – Obecní úřad v Leopoldově

Obecní úřad v Leopoldově
Obecní úřad v Leopoldově |

Porota ocenila silný výraz exteriéru (téměř nečekaný), který se přenáší i do dvou největších vnitřních prostor (svatební síň a zasedací místnost), které působí až nadstandardně. Skvělý příklad veřejné budovy.

Více o této realizaci.

Ateliér: zerozero, architekti: Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Juraj Červený
Krajinný architekt: Rastislav Mochnacký
Další: Martin Ratkoš, Vladimír Durbák, Viliam Hrubovčák, Marcel Benčík, LightLab

Kategorie Fenomén architektury – Rekonstrukce, přístavba a modernizace Slovenské národní galerie v Bratislavě

Rekonstrukce, přístavba a modernizace Slovenské národní galerie v Bratislavě
Rekonstrukce, přístavba a modernizace Slovenské národní galerie v Bratislavě | Zdroj: Matej Hakár

Porota vyzdvihla složitost projektu. Po celou dobu oslovuje svou velkorysostí, pokorou a oslavou. Trvalo to dlouho, ale SNG získala svou konečnou podobu, kterou můžeme začít s radostí používat, naplněnou obsahem.

Více o této realizaci.

Ateliér: Architekti BKPŠ, architekti/ architektky: Martin II. Kusý, Pavol Paňák, Martin III. Kusý, Mária Michalič-Kusá, Jana Paňáková, Vladimír Dedeček 1964-1979

Kategorie Interiér – byt 29A

byt 29A
byt 29A | Zdroj: Matej Hakár

Podle slov poroty autor velmi jemně a promyšleně zasahuje do podstaty bytu. Respektuje původní řemeslné zpracování, podporuje ho a zcela přirozeně a s lehkostí přidává novou vrstvu – sebevědomou vrstvu neuvěřitelného řemeslného zpracování. Vše se stává jedním velkorysým, ale citlivým celkem.

Studio: martinskoček
architekt: Martin Skoček

Kategorie Exteriér – Městský park v Karlově Vsi – park Suchá Vydrica

Městský park v Karlově Vsi - park Suchá Vydrica
Městský park v Karlově Vsi – park Suchá Vydrica | Zdroj: Tomáš Manina

Na místě, které téměř nic nenabízelo, vznikl nový veřejný prostor a sportovní park. Autorům se podařilo doplnit chybějící prvky ve městě nejen rozmanitými aktivitami, ale také atraktivní geometrií parku, která oslovila porotu v této kategorii.

Ateliér: AWE ATELIER
Krajinní architekti/ architektky: Eva Wernerová, Ivana Citarová, Dávid Grega
Další: Tomáš Pozdech

Zvláštní cena Cena veřejnosti

Cena se uděluje nominovanému dílu, které v tajném hlasování získá největší počet hlasů veřejnosti. Hlasování probíhalo od začátku září na portálu www.cezaar.tv až do vyhlášení vítěze na samém konci slavnostního večera.

Hlasování bylo podporováno každý den na portálu všeobecných médií
partnera Denníku N – v rubrice Minuta po minutě. Cenu veřejnosti nakonec získal projekt Revitalizace okolí Památníku obětem extremismu v Petržalce.

Revitalizace okolí Památníku obětem extremismu v Petržalce
Revitalizace okolí Památníku obětem extremismu v Petržalce | Zdroj: Marek Velček

Úprava okolí památníku je příkladnou proměnou nedůstojného parkoviště ve smysluplný vstup do nábřežního parku. Citlivá práce se zvlněným terénem zvyšuje společenský význam památníku a zároveň poskytuje místo odpočinku všem jeho návštěvníkům.

Ateliér: KATEdesign
Krajinné architektky: Katarína Monček, Michaela Šmeringaiová, Mária Jurčová

Patron architektury – Slovenská národní galerie

Cena Mecenáš architektury je udělována během slavnostního večera, kterým představenstvo Slovenské komory architektů oceňuje osobnosti nebo organizace, které se významně zasloužily o rozvoj a propagaci slovenské architektury.

Rekonstrukce, rozšíření a modernizace Slovenské národní galerie v Bratislavě
Rekonstrukce, rozšíření a modernizace Slovenské národní galerie v Bratislavě | Zdroj: Matej Hakár

Cenu Patrón architektúry 2023 získala „Slovenská národná galéria“ za příkladný přístup k hledání podoby obnovy Slovenské národní galerie v letech 2003 až 2023.

Ředitelky SNG Alexandra Kusá a Katarína Bajcurová se věnovaly obnově unikátního galerijního komplexu s výrazným rukopisem architekta Vladimíra Dedečka, který se po dlouhých letech chátrání zaslouženě stal jednou z dominant Bratislavy. Jeho současná podoba je výsledkem dvou soutěží o návrh – ideové v roce 2003 a následné soutěže o návrh v roce 2005. Díky tomu je dnes prezentované dílo hodno nejvyššího ocenění tvůrčí činnosti a práce všech, kteří se na něm podíleli.

Mezinárodní porota

Porota složená z domácích a zahraničních odborníků hodnotila 95 přihlášených prací, z nichž 28 postoupilo do užšího výběru. Z následných nominací nakonec určila vítězné práce v jednotlivých kategoriích.

Členství v porotě letos přijali:

Juraj Benetin (architekt, SK)
Dana Čupková (architektka, USA)
Ján Hoffstädter (akademický sochař, SK)
Petra Kunarová (architektka, CZ)
Igor Marko (architekt a urbanista, SK/UK)
Jan Schindler (architekt, CZ)
Lucie Vogelová (krajinářská architektka, CZ)

Záštitu nad aktuálním ročníkem převzali prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová, Ministerstvo dopravy SR, ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí SR, primátor hlavního města Bratislavy a starosta Městské části Bratislava – Staré mesto.