Muzeum nebo obytný dům. Brick Award 2022 představil nejlepší cihlové stavby
Architekti z celého světa opět postavili inovativní a dechberoucí cihlové stavby. Společnost Wienerberger již podesáté ocenila nejkreativnější příklady moderní a inovativní cihlové architektury cenou Brick Award. Porota vybírala vítěze z rekordního počtu 789 projektů z 53 zemí světa.
Cílem této mezinárodní soutěže, která se koná každé dva roky, je najít inspiraci v pozoruhodných projektech a prozkoumat nové způsoby stavění. V posledních letech se proto zaměřuje na projekty, které poskytují odpovědi na výzvy spojené se změnou klimatu a řízením omezených přírodních zdrojů.
„Je pro nás nesmírně důležité poskytovat platformu pro výjimečnou architekturu. Zejména v neklidné době je důležité, abychom se i nadále soustředili na udržitelnou budoucnost, a cena Brick Award nám v tom pomáhá,“ uvedl Heimo Scheuch, generální ředitel společnosti Wienerberger k letošnímu ročníku soutěže Brick Award.
Vítězné projekty ukázaly, jak se architekti mohou vypořádat s rostoucími požadavky a právním rámcem pro ekologickou stavební kulturu, energetickou účinnost, udržitelnost a ochranu historických památek. „Naším cílem je podpořit diskusi o udržitelných koncepcích designu se záměrem proměnit vizionářskou architekturu ve skutečnost s využitím stavebních materiálů z hlíny,“ vysvětluje Heimo Scheuch.
Vítěze vybrala mezinárodní porota
Vítěze Brick Award 22 vybrala porota složená z pěti mezinárodně uznávaných architektů: Jespera Gottlieba (Dánsko), Tiny Gregorič (Slovinsko), Ingrid van der Heijden (Nizozemsko), Wilfrieda Kuehna (Německo) a Brigitte Shim (Kanada).
Porota při výběru zohlednila kulturní kontext a tradiční místní stavební postupy. Vzhledem ke změnám životního stylu souvisejícím s pandemií se porota shodla na tom, že poprvé by měl být kladen důraz na kvalitu života. Chtěli by lidé v této budově pracovat, trávit volný čas nebo trávit čas s rodinou?
Pět architektonických firem z Ekvádoru, Švýcarska, Číny a Francie získalo ocenění za průkopnickou cihlovou architekturu. Vítězové zaujali esteticky přitažlivými, sofistikovanými koncepty a udržitelnými stavebními metodami orientovanými na budoucnost. Porota je vybrala z užšího výběru 50 projektů.
Vítěz „Velké ceny“ a „Sdílení veřejného prostoru“: Muzeum císařských pecí v Jingdezhenu (Čína)
Architekti: Studio Zhu Pei, Architectural Design & Research Insitute of Tsinghua University
Vítěz kategorie „Pocit domova“: The House that Inhabits – produktivní městské bydlení (Ekvádor)
Architekti: Natura Futura
Vítěz kategorie „Společné bydlení“: 88 bytových jednotek + 1 obchod – Rue Danton, Pantin (Francie)
Architekti: Avenier Cornejo Architects
Vítěz kategorie „Spolupráce“: 2226 Emmenweid (Švýcarsko)
Architekti: Baumschlager Eberle Architekten
Vítěz kategorie „Building out of box“: Tsingpu Yangzhou Retreat (Čína)
Architekti: Neri&Hu Design and Research Office