Naslouchejte odborné veřejnosti, vzkázala Česká komora architektů ministerstvu
Ministerstvo pro místní rozvoj by mělo při přípravě prováděcích vyhlášek k novému stavebnímu zákonu více naslouchat názorům odborné veřejnosti. Uvedla to Česká komora architektů. Neochota přijmout rozumné pozměňovací návrhy ve třetím čtení může vést po letošních volbách až k negaci i těch pozitivních částí nového stavebního zákona.
Sněmovna v úterý přehlasovala senátní veto a nový stavební zákon stvrdila. Vláda si od něj slibuje rychlejší stavební řízení a dodržování lhůt. Zákon se připravoval několik let a ministerstvo pro místní rozvoj, které ho předložilo, ho považuje za zásadní. Odpůrci varují, že vzdálí úřady občanům, a stavební řízení naopak zkomplikuje.
„Senát neměl dostatek času na opravu nového stavebního zákona, návrh tedy 1. července odmítnul jako celek. Zpolitizování procesu jeho tvorby a neochota přijmout rozumné pozměňovací návrhy ve třetím čtení mohou po letošních volbách vést až k negaci i pozitivních součástí nového stavebního zákona,“ uvedl předseda ČKA Jan Kasl.
Jako příklad záležitostí, které podle něj měly být ve třetím čtení důkladně projednány, zmínil specifické problémy velkých měst nebo obecné posílení role samospráv v plánování sídel a povolování staveb. „Nezbývá než doufat, že ministerstvo pro místní rozvoj projeví větší míru porozumění názorům odborné veřejnosti, zejména profesních komor, při přípravě prováděcích vyhlášek,“ dodal Kasl.
Senát zákon vetoval začátkem července hlasy všech přítomných senátorů. Nelíbil se jim hlavně navrhovaný přesun stavebních úřadů pod stát. To kritizovala i sněmovní opozice. Opoziční řečníci varovali hlavně před kolapsem stavebního řízení, který podle nich přinese plánované zřízení Nejvyššího stavebního úřadu. Zákon nazývali paskvilem a vládě vyčítali, že ho protlačuje silou.
Zákon má vstoupit v účinnost k 1. červenci 2023, některé změny ale začnou platit již od 1. ledna příštího roku. To umožní například budovat novou síť státní stavební správy a nabírat do ní nové lidi.