Bydlení současnosti?
Bydlení ve městě anebo na vesnici? Vyšly už klasické selské domy na vesnici z módy a je lepší, jednodušší, rychlejší a levnější, postavit si také zde typizovaný dům podle nabídky katalogů?
Každé místo má svá specifika a z nich vyplývající pro a proti, udávající odpovídající životní styl. Občas poznáte už z jedné fotografie identitu zástavby dané oblasti, která se, navzdory změnám doby, někdy zachovala až do dnešních dní.
Ne vždy styl daného domu odpovídá lokalitě, ve které byl postavený. Někdy nepoznáte, zda se daná zástavba nachází v České republice anebo v jakémkoli jiném státě třeba o stovky kilometrů dál. A někdy ani nepoznáte, zda se jedná o vesnici anebo město. Typická vesnice s její malebností a měřítkem se mění na jakousi směs prvků z okraje města a ztrácejí se tak typické výhody vesnického života, kvůli kterým se do vsi lidé nastěhovali, ale nemají ani výhody města. Jenom navíc jeho nevýhody. Často se mixuje vše možné dohromady, Tesco vypadá všude úplně stejně, stejný rodinný dům se postaví kdekoliv, jako plechovku Coca Coly koupíte kdekoliv a identita konkrétního místa se ztrácí.
Za ideální formu se všeobecně pokládá bydlení v rodinném domě, ale co je to vysněné, kvalitní bydlení moderní doby, je dnes poměrně klíčová i rozporuplná otázka. Na první pohled se také zdá, že tradiční domy, ve kterých žili naši prarodiče, nemohou splnit standarty dnešního komfortu, ani energetické požadavky současné doby. Ale je tomu skutečně tak anebo si lidé jenom nechají vnutit cizorodé prvky a vzory, propagované polotovary, produkty výrobců nových materiálů? A názor, že nové je vždy lepší, že se nevyplatí staré opravovat, ani se k tradici – minulosti vracet?
Zdá se, že platí všeobecně uznávaný názor, že pohádkové bydlení, dokonce za mnohem méně peněz, času i starostí, poskytne nabídka z katalogu rodinných domů. Dávno přitom neplatí, že dům z katalogu bude ve stylu podnikatelského baroka, dnes je v nabídce i spousta střídmých a pěkných návrhů. Běžný klient však před uzavřením smlouvy nezjistí, následné prodražení i časové prodlevy v důsledku individuálních požadavků a změn, se kterými je třeba u typizovaných projektů počítat. Typový projekt domu je navržený na určitou modelovou situaci, na jednu z nespočetného množství, které mohou nastat. Znáte to, často jednoduše vyjde rychleji udělat nějakou věc od nuly, než ji předělávat. Kromě samotného projektu pro stavební povolení z katalogu je nutné extra řešit projekt situace, TZB, případné průzkumy, mnohé úpravy a změny úvodního projektu.
Je potřeba si také uvědomit, že dobře vyřešený projekt ušetří velké množství financí, z krátkodobého a hlavně dlouhodobého hlediska, když vezmeme v úvahu už jenom otázku peněz. A samozřejmě naopak.
„Klient, který na vypracování návrhu a projektové dokumentace objektu osloví architekta, má výhodu v tom, že se spolupodílí na tvorbě. To znamená, že návrh bude vypracovaný podle jeho individuálních požadavků a preferencí, bude zasazený do konkrétní situace a v plné míře bude využívat danosti prostředí. Zároveň může architekt vykonávat i autorský a stavební dozor, a když projekt podrobně pozná, aktuálně reaguje na problémy vzniklé během výstavby, kontroluje realizační firmu a hlavně hájí zájmy klienta. Většinou je rozšířený názor, že koupí katalogového projektu je možné ušetřit. Není to však úplně pravda. Stavba domu je dlouhodobá investice, často slouží více generacím. Katalogovým projektem klient přichází o možnost ušít si svůj dům na míru. Téměř vždy je takový projekt potřebné pozměnit podle klientových požadavek. Odpovědí na otázku, jak ušetřit, je nechat si vypracovat kvalitní návrh. Zohlednit šetření spotřeby energií v průběhu života stavby, použití cenově dostupných a perspektivních materiálů (teda takových, které není potřeba každých pět let měnit), náklady na údržbu a estetickou hodnotu (aby stavba v průběhu desítek let morálně nezestárla). Tedy dívat se na věc z dlouhodobé perspektivy,‘‘ říká architektka Eva Bóková z bratislavského ateliéru M8arch.
Peníze jsou jenom jednou složkou. I „univerzální“ dům může být do daného prostředí vybraný citlivě a potom přiměřeně přizpůsobený konkrétní situaci… ale ve všeobecnosti dům, který potenciálně může stát kdekoliv, bez ohledu na specifika konkrétní lokality, podobně jako plechovku Coca Coly je možné si koupit kdekoliv na světě a v úplně stejném fast-foodovém bistru, je vlastně absurdním faktem.
Text, foto: Lenka Všetulová