Česká svítidla sbírají ceny za design
Galerie(9)

Česká svítidla sbírají ceny za design

Při nedávném Designbloku – pražském týdnu designu – bylo představeno svítidlo mladého designéra Matúše Opálky, které bylo oceněno v prestižní soutěži Red Dot Award v kategorii Design Concept. A další ceny pro svítidla českého výrobce HALLA na sebe nenechaly dlouho čekat. O tom všem jsme si povídali se zástupcem společnosti Danielem Černým.

Vaše svítidlo zaujalo porotu udělující ocenění Red Dot. Čím je svítidlo INDI výjimečné?

Koncept rodiny svítidel INDI je zajímavý tím, že v rámci velmi čistého designu kombinuje nástěnná, stropní a závěsná svítidla od jednoduchých horizontálních či vertikálních linií, přes různé tvary, jako jsou čtverec, obdélník či kruh. Myslím, že porotu Red Dot Design Award oslovila zejména varianta INDI+, která kombinuje nepřímo svítící nástěnné svítidlo se systémem háčků a poliček.

Nedávno jste získali i další prestižní ocenění German Design Award Nominee 2015 za svítidla ARBO, SANT a BIKE. Co tato svítidla spojuje?

Všechna zmíněná LED svítidla byla vyvíjena s cílem uvést na trh výrobky, které nabízí kromě špičkových technických parametrů něco nového a neobvyklého. U svítidel ARBO je to nečekané použití dřeva u technického svítidla, kde je všemi očekáván hliník, svítidlo SANT je zajímavé neobvyklým řešením koncovky a možností změny barvy světla od teplé bílé 2700 K po studenou bílou 6500 K a svítidlo BIKE nabízí jednoduchou a hravou změnu tvaru svítidla.

Co je podle vás design? Zábava, technologie, napodobování přírody?

Design je pro mě zejména velice kreativní a inspirativní proces, během kterého se objevuje obrovské množství nápadů nových i dávno zrealizovaných, ale i slepých uliček. A myslím, že čím zajímavější a nepředvídatelnější je tento proces, tím úspěšnější je i výsledek, tedy konečný výrobek.

Jak vybíráte ke spolupráci designéry?

Při výběru designéra je pro nás důležité vzájemné pochopení a respekt. Nedovedu si představit, že bychom úspěšně spolupracovali na novém výrobku s designérem, se kterým nesdílíme společné hodnoty. Je vidět i na našich letos oceněných svítidlech, že stejně dobře funguje spolupráce jak se zkušeným zahraničním designérem Robem van Beekem, který se dlouhodobě zabývá svítidly, tak s českým architektem Lukou Križkem, který má za sebou úspěšné návrhy interiérů a nábytku, ale i s mladým slovenským studentem Matúšem Opálkou, který svítidlo INDI navrhl během své studentské stáže ve společnosti HALLA jako svou bakalářskou práci.


Světlo má schopnost proměňovat viditelné a dát vystoupit neviditelnému, stejně jako umění. Využívají vaše svítidla tohoto potenciálu?

Jsem přesvědčen o tom, že tento potenciál naše svítidla mají, a je zejména na architektovi, ale i investorovi, jak jej v konkrétním prostoru využijí. Častokrát se setkáváme s realizacemi, kde je svítidlo použito spíše jako stavební prvek interiéru, a zapomíná se na to, že právě umělé světlo dokáže výrazně dotvářet vnímání prostoru jako takového.

Někdy je kladen důraz na design svítidel na úkor jejich světelných vlastností. Jak těžké je tyto dva prvky sladit?

Pro nás jsou světelně technické parametry svítidel vždy na prvním místě a design nesmí nikdy jít proti optické a energetické účinnosti a funkčnosti svítidla. Pokud je tento předpoklad designérovi znám hned na začátku spolupráce, není velkým problémem najít společnou cestu.
Zkoumáte, jaký vliv na člověka mají různé typy svítidel a různá barevnost a intenzita světla?

Světlo je pro člověka velice důležité a vlivy na biologické rytmy, tělesnou a psychickou pohodu jsou velkým tématem ve vývoji nových svítidel. Právě z tohoto důvodu lze u všech našich svítidel volit nejen světelný tok jako hlavní kvantitativní parametr, ale i řadu kvalitativních parametrů, jako je rozložení světla, teplota bílé barvy, podání barev apod. Je však důležité mít na paměti, že stejně důležité jako volba dobrého svítidla je jeho umístění do prostoru, a to nejen s ohledem na estetický vjem, ale také na vhodné rozložení jasů, osvětleností a dalších parametrů přispívajících ke světelné pohodě.

Jaká budou svítidla budoucnosti?

Domnívám se, že právě současnost je pro rozvoj svítidel naprosto zásadní. Masivním přechodem ke světelným zdrojům LED se otevřela příležitost pro svítidla, která jsou nejenom technicky, ale i energeticky mnohem dále než svítidla s tradičními světelnými zdroji. LED technologie navíc umožňuje vyvíjet svítidla libovolných tvarů, nebo dokonce svítidla, která mohou svůj tvar měnit. Běžným je již zapojení svítidel do systémů řízení budov a myslím, že v blízké budoucnosti budou svítidla nejen pasivními prvky, ale dočkáme se inteligentních svítidel, která budou dle potřeby měnit vlastnosti vyzařovaného světla, a možná dojde i k integraci s dalšími zařízeními a budeme mít v budovách něco, co bude vytvářet celkovou atmosféru a pohodu.