Plus Mínus: Doporučený mobiliář (nejen) pro Prahu
Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy chystá Katalog doporučených prvků veřejných prostranství, který má za úkol systematizovat veškeré druhy městského vybavení. Budou také ostatní města svým přístupem k mobiliáři v ulicích následovat Prahu nebo budou dál veřejný prostor zaplevelovat lavičky zadarmo?
Hlavní město postupně sjednocuje pražský mobiliář. V roce 2017 šlo o odpadkový koš, lavičku a stojan na kola, v roce 2018 k nim přibyla také zastávka MHD. Kromě nich se používá široká škála dalších prvků, jako jsou například sloupy, veřejná osvětlení či dlažba. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy proto chystá Katalog doporučených prvků veřejných prostranství, který má za úkol veškeré druhy městského vybavení systematizovat.
Péče o každou ulici a náměstí je momentálně rozdrobena mezi desítky různých správců. Každý z nich má pak vliv na to, jak veřejná prostranství vypadají. Jednotlivé typy městského mobiliáře vyžadují jiný druh údržby, různé náhradní díly a jiné smluvní podmínky.
Dokument by tak mohl pomoci vyhodnocovat kvalitu jednotlivých prvků z pohledu jejich funkčnosti, vzhledu či náročnosti na správcovství. Na základě toho by pak město mohlo počet typů postupně redukovat. Hlavní motivací je zejména zkvalitnění a zkrášlení veřejných prostranství.
Budou také ostatní města svým přístupem k mobiliáři v ulicích následovat Prahu?
Lavičky zadarmo?
Zdánlivě výhodná služba pro města zapleveluje veřejný prostor českých měst a obcí. Nejmenovaná společnost vyrábí a provozuje reklamní lavičky a nabízí je českým městům zdarma.
Tato služba je však vykoupena umístěním reklamy, ne zrovna pohodlným posezením, nevzhlednou podobou laviček a jejich minimální údržbou.
Pokud města nejsou schopna zajistit odpovídající kvalitní mobiliář ze svého rozpočtu pro veřejná prostranství, je něco špatně. Lavičky zdarma koncepční přístup k veřejným prostranstvím nezajistí a s chybějícím rozpočtem pomohou jen naoko.
Článek vyšel v časopise ASB 03/2020.