Michal Janků: Rád navrhuji showroomy
Galerie(7)

Michal Janků: Rád navrhuji showroomy

„Když nejsou limity, tak se mi pracuje hůř. Není na čem stavět. Variant jsou tisíce. Limity naopak člověka vybudí a inspirují,“ říká designér Michal Janků, který navrhuje koupelny i jejich vybavení, galerie i showroomy pro značky Laufen, Jika a Roca. Nejen o jeho práci jsme si povídali v novém showroomu těchto značek na pražských Vinohradech.

Vystudoval jste architekturu, dnes se zabýváte designem. Co vás k takovému obratu přivedlo?

M. J.: Architektuře jsem se věnoval v období paneláků, což mě moc nebavilo. Později jsem se zabýval více interiéry a začal jsem navrhovat výstavy. To bylo skvělé. Na rozdíl od vleklých projektů domů jsem viděl hned výsledek. Když na český trh přišla firma Laufen, tak jsem pro ně dělal první prezentaci a naše spolupráce pak pokračovala i na dalších výstavách. A odtud byl už jen krůček k designu. Byl jsem spolu s designéry požádán, abych navrhl i jednotlivé koupelnové prvky. Měl jsem možná tu výhodu, že jako architekt jsem k designu přistupoval spíše prakticky, než jen kreativně. Ale design má k architektuře vlastně hodně blízko, je to jenom o velikosti.

Navrhujete pro klienty i celé koupelny? Jak moc vás omezuje to, že je často již daná dispozice?

M. J.: Když nejsou limity, tak se mi pracuje hůř. Není na čem stavět. Variant jsou tisíce. Limity naopak člověka vybudí a inspirují. Koupelna je většinou malá, jsou dané rozvody, ale dá se s tím pracovat.

Návrhy koupelen se už zabýváte přes dvacet let. Změnilo se za tu dobu u klientů chápání prostoru a funkce koupelny?

Ve vnímání koupelen je velký rozdíl. Nejen u klientů, ale i architektů. Koupelna vždy byla až tím posledním v rámci celého domu, bývá malá, bez oken. Lidé však začínají vnímat, že koupelna není jen okrajová místnost, skladiště, ale je možná důležitější než jiné části domu. Slouží i k relaxaci. My jsme organizovali soutěž, v rámci které nám zákazníci posílali fotografie svých koupelen, jež chtěli změnit. Zaskočilo mě, v jakém stavu koupelny jsou. Takže posun je možná zatím více v časopisech než v realitě.

Umyvadlo z kolekce Jika Tigo

Umyvadlo z kolekce Jika Tigo

A přejí si lidé i netradiční koupelny? Mám na mysli propojené s ložnicí, víceúčelové pokoje například s vanou apod.

Lidem se to líbí na fotkách, ale jsou spíše konzervativní a praktiční. Takováto speciální řešení vyžadují velkorysé prostory. Preferují koupelnu jako intimní zónu. Někteří klienti si přejí druhou koupelnu u ložnice, ale nemají na ni místo. My jim doporučujeme třeba jen umývátko v ložnici.

Materiál SafirKeramik umožňuje nové tvary.

Materiál SafirKeramik umožňuje nové tvary.

Říkal jste, že nyní pracujete hlavně na showroomech a designu koupelen. Děláte i pro privátní klientelu?

Ano, ale ne příliš často. A vyhovuje mi to, protože privátní klienti nebývají moc vděční. Musíme si padnout do noty. Například jeden klient měl jasno – chtěl corian a koupelnu ladit do jarních tónů. Nechtěl mě však nechat dotáhnout všechny detaily a použil své původní prvky. Levné plastové doplňky však výsledek degradují. Proto raději navrhuji galerie, showroomy, interiéry pro katalog, kde si za výsledkem stojím.

Jak nové technologie ovlivňují současný design koupelen?

Máte zřejmě na mysli safírovou keramiku. Pro klienta to výrazná novinka není. Nabídka materiálů je dnes široká – umělý kámen, keramika, plast, kovy. A tyto materiály umí subtilní tvary. Když jsme přišli s tenkostřepou keramikou, nenabídli jsme nové tvary, ale velmi kvalitní materiál pro širokou škálu tvarů. Keramika je nejtvrdší, má lehký lesk, je jemně nedokonalá díky glazuře, což je také plus, nepůsobí uměle.

Návrhy malých koupelen – 2,4 m2 a 2,15 m2

Návrhy malých koupelen – 2,4 m2

Hovoříte o tom skoro jako o umění; vnímáte někdy umyvadlo jako sochu?

Umyvadlo musí hlavně fungovat. Jsem spíše technik. Kolegové z umprumky dělají víc umělecká díla. Ta jsou někdy spíš pro výstavy než pro běžné používání. Koupelna je především užitná místnost.

Máte nějaký vzor mezi světovými designéry? Někoho, jehož tvorba je vám blízká?

Mám oblíbenou designérku Patricii Urquiolu. Do světa top designérů přinesla něco nového. Například do světa koupelen, kterému vévodili spíše muži jako Starck, Citterio a další, vnesla ženskost. Vzory, barvy, volnost. Mám oblíbenou její sérii patchworkové dlažby. Ta začala být napodobovaná, ale ta její je vyvážená v barvách, ve strukturách, střídání detailů a podobně. Vždy se těším, co přinese nového.

Návrhy malých koupelen – 2,4 m2 a 2,15 m2

Návrhy malých koupelen – 2,15 m2

TEXT: Kateřina Kotalová
foto: LAUFEN CZ

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.