Montážní postup: Stahovací půdní schody
Nedostupné půdní či nadstropní prostory a málo místa pod nimi. Situace, která rozhodně není řešitelná klasickým schodištěm, a stálé vytahování a uklízení žebříku po čase omrzí. Alternativním řešením, které v této situaci pomůže, jsou stahovací schody.
Hlavním poznávacím znamením půdních stahovacích schodů J.A.P. LUSSO je jejich celokovová konstrukce, která má oproti té dřevěné, z níž je většina levnějších stahovacích schodů vyrobena, nespornou výhodu ve své odolnosti. Dřevo kupříkladu velmi citlivě reaguje nasáváním vlhkosti a následným vysycháním. Sami jistě víte, že výkyvy teplot nejsou u půdních prostor ničím neobvyklým, zvlášť v době topné sezony. Navíc je častou praxí, že celodřevěné schody jsou vyráběny z měkkých dřevin, u kterých musí každý počítat s rychlejší únavou a kratší životností.
Protipožární odolnost
Protipožární úpravu u celokovových půdních stahovacích schodů LUSSO zajišťuje sendvičová skladba víka, které je důkladně vyplněno nehořlavou minerální vatou a dále vysoce odolnou nehořlavou vložkou Sibral. Všechny další použité kovové materiály, z nichž jsou schody vyrobeny, odolávají žáru a co se ochranných a bezpečnostních vlastností týče, nelze je srovnávat s celodřevěnými schody, u nichž tato odolnost přirozeně chybí. Pokud by došlo na půdě ke vzniku požáru, jeho průniku do obytných částí zabrání vzpěnující páska v kontaktních plochách mezi víkem a rámem. Ta v době požáru nabývá na svém objemu a díky tomu je za krátký čas docíleno dokonalého utěsnění, které zamezí průniku nebezpečných plamenů a kouře.
Originální balení schodů Lusso.
Používání
Při výběru stahovacích schodů na půdu je důležitá i jejich následná manipulace a uživatelský komfort. Pohodlný výstup do půdních prostor zajišťuje samotný tvar schodů, charakteristický svým navazujícím zaoblením ve tvaru S. Ve výstupní části se nachází madlo pro přidržení, které výrobce opět dodává jako standardní součást balení. Údržba schodů je jednoduchá, bez nutnosti jakýchkoliv ochranných nátěrů a povrchových úprav, neboť jejich kovová konstrukce zaručuje, oproti schodům celodřevěným, neměnný vzhled a kvalitu povrchu po mnoho let. Víko a rám jsou z pohledové strany v nekonfliktní bílé barvě a mají hladký povrch, aby splynuly s interiérem.
Postup
Nejmenší varianta půdních schodů se vejde do stavebního otvoru 700 × 500 cm, takže vyřeší i prostory, kde je málo místa. Část stropu, kam se budou schody montovat, nejprve zkontrolujte. Nesmí jím vést elektřina, voda nebo jiné rozvody, pozor také na to, abyste nenarušili nosné prvky stropu. Myslete i na výstup po schodech, abyste se při něm nahoře neuhodili do hlavy. Samotná montáž spočívá v zavěšení schodů do připraveného otvoru o odpovídajících rozměrech.
Informace o materiálu:
Protipožární a klimatická odolnost:
- celokovová konstrukce
- odolné vůči rozdílům vlhkosti v půdních prostorách
Snadná manipulace a údržba:
- zaoblený tvar schodů usnadňuje užívání
Design:
- jednoduché bílé provedení
Montáž:
- díky přesným dílům jednoduchá
Co budete potřeboovat
- klíč č. 17
- dvoje štafle
- šroubovák
Tip pro odborníky
U stahovacích schodů je dobré se zajímat, jaké příslušenství zajišťuje jejich bezpečnost. Schody bez pevných, ergonomicky vytvarovaných nášlapů mohou svému uživateli hodně ztížit cestu nahoru. Nezanedbatelnou součástí je i horní boční madlo z každé strany schodů, které umožní jednoduchý výstup do horního patra. Samozřejmostí by měla být i stahovací tyč, která rovněž jednoduchým způsobem umožňuje stáhnout schody dolů, a to bez vynaložení větší síly.
TEXT + FOTO: J.A.P.
Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb.