Radim Václavík: Tipy na knihu
Od počátku 90. let minulého století se zabývá problematikou Dolní oblasti Vítkovic a centrální části Ostravy. S Kamilem Mrvou a Davidem Florykem na jaře 2005 založili neziskové sdružení Centrum nové architektury na podporu rozvoje soudobé architektury a urbanizmu v ostravském regionu.
První pasivní administrativní budova v Česku – INTOZA v Ostravě vznikla v roce 2011. Základní elementární forma stavby je výsledkem optimalizace jednotlivých základních nároků kladených na objekt.Je společníkem projekční a architektonické kanceláře Atos-6. Je členem autorizační rady ČKA a oborové rady studijního programu Architektura a stavitelství, VŠB-TU Ostrava. Od roku 2006 spolupracuje na výuce s Fakultou stavební VŠB-TU Ostrava.
Mezi nejvýznamnější realizace ateliéru Atos-6 patří Pasivní kancelářský dům Intoza, Dům s pečovatelskou službou v Ostravě, Multifunkční hala Vítkovice arena v Ostravě, Vila ve staré Bělé, nebo Tropikobar v areálu letního koupaliště v Ostravě – Porubě.
Rekonstrukce a přístavba terasy domu s pečovatelskou službou proměnila jeho „ústavní“ charakter a vytvořila obytný dům pro seniory, kde jim kromě kvalitního bydlení budou poskytovány určité sociální služby. (2007)
Vítkovice aréna – multifunkční hala, 2007
Na čem zrovna pracujete?
Rozpracovaných projektů máme více, ale nejzajímavější je nyní rodinný dům v oblasti Beskyd, který bude nízkoenergetický, možná i pasívní. My se ale s investorem nehoníme za každou cenu po číslech a spíše vymýšlíme, jak to udělat tradičně lidově jednoduché. A to je dnes zatraceně nejednoduché.
Co Vás ve své profesi štve?
Naprosto nevhodné vybírání projektantů a architektů u veřejných zakázek na základě nejnižší ceny projektu. Protože nejlevnější projekty obvykle neznamenají nejlépe zpracované návrhy. Projekty se v této situaci často odbývají a na jejich základě se staví nekvalitní a nehospodárné stavby. Na straně naší profese to zcela zásadně devastuje trh s projekty, kdy jsou ti zodpovědnější projektanti znevýhodněni, protože kvalitněji a proto déle zpracovávají své projekty.
Dobrý statik umí spočítat nosnou konstrukci tak, že není použito ani kilo oceli navíc. Jenže takový výpočet je třeba o dvě třetiny složitější, než výpočet zjednodušený, na základě kterého je konstrukce předimenzovaná. U větších staveb se jedná o milióny korun. Vědomě jsem si vybral statiku, kde to je zřejmé a měřitelné. U architektury je to obdobné, jen se to nedá tak jednoduše vyčíslit.
Vila ve Staré Bělé vytváří podélnou hmotovou kompozici na základně obdélníku. (2008)
Co Vás v poslední době nejvíc potěšilo?
Mladé knižní nakladatelství MOX NOX, které vydalo překlady knížek americké autorky Jane Jacobs. Jedná se o knihu Ekonomie měst a knihu Města a bohatství národů. Dále je to knížka Lidové stavby v Evropě od PhDr. Jiřího Langera, CSc.
Jane Jacobs popisuje dění ve městech a Jiří Langer mimo města. V těchto knihách jsou mezi řádky naznačeny myšlenky, které mají hodně co říci k dnešní krizi. Jen je nutné je správně interpretovat.
Na co se těšíte?
Až si přečtu pyramidu knih, kterou mám v ložnici, a vyzkouším nové lyže.
Rodinný dům v Ostravě – Třebovicích. (2005)
–>–>
Rodinný dům ve Staré Bělé – cílem bylo vytvořit rodinný dům za 2 mil. korun. To se nepovedlo, zrealizovaný RD nakonec stál o 500 tis. více. (2008)
Vila ve Lhotce – Koncepce vychází z dialogu přírodního rámce původního svažitého terénu a obytného domu. (2006)
(kk)
Foto: Atos-6