Valašské lázně
Galerie(9)

Valašské lázně

Vysoké nároky na vlhku odolné materiály a maximální využití skla v interiéru při zachování stylu typického pro oblast Valašska… To vše se podařilo zakomponovat do přístavby nového relax & wellness centra hotelu Valaška.

Přestavba hotelu Valaška v Horní Bečvě byla rozdělena do dvou období. V tom prvním byl zrekonstruován původní objekt, ve kterém se nachází restaurace a hotelové pokoje. Již v této fázi se majitel rozhodl, že u stavby bude dodržen tradiční valašský styl. Proto byly v rámci rekonstrukce zvoleny zemité barvy, přírodní dřevo a kámen.

Přírodní ladění

A ve stejném duchu byla postavena i druhá, zcela nová část objektu Spa & Wellness centrum. Tato na první pohled moderní přízemní stavba plynule navazuje na původní budovu hotelu. Na její fasádu byly vybrány stejné odstíny barev jako pro hotel, aby došlo k maximálnímu vizuálnímu spojení budov.

A to včetně obkladu přírodním kamenem. Vzhledem k tomu, že je budova situována na jižní stranu, byla vybrána velkoformátová okna. Ta nabízí nejen panoramatické výhledy na panenskou přírodu Chráněné krajinné oblasti Beskydy, využívá ale také sluneční paprsky k prohřátí a prosvětlení interiéru.

Stejně jako exteriér, tak i vzhled vnitřního prostoru wellness podléhá stylu místní oblasti. Je tedy laděn do přírodních zemitých barev – od smetanové až po hnědou.

Dominantními prvky prostoru jsou sklo, dřevo a kamenné oblázky. Sklo v interiéru najdeme ve dveřích a fixních zástěnách. Přírodní dřevo je zastoupeno na více místech, ve formě masivních trámů, které tvoří konstrukci pro celoskleněné zástěny a přístřešek nad vířivkou, střechu finské sauny či parní lázně nebo recepční pult.

Dominantními prvky prostoru jsou sklo, dřevo a oblázky.

Aby byl podpořen přírodní styl stavby, byla využita i dlažba a obklady, které svým dekorem imitují dřevo. Posledním společným prvkem je kámen, který se vyskytuje napříč celým wellness centrem v podobě kamenných „koberců“ z přírodních oblázků.

Dlažba a obklady imitují svým dekorem dřevo.

Průsvitné soukromí

Celoskleněné dveře vyřešily otázku prosvětlení místností s malými nebo žádnými okny v celém wellness a zároveň zachovaly vzdušnost interiéru. To ale nebyly jediné důvody, proč majitel hotelu zvolil celoskleněné dveře. Hlavní příčina tohoto rozhodnutí byla skutečnost, že sklo je vlhkostně inertní materiál. Právě proto je nejčastěji využíváno ve wellness centrech, kde se setkává se značnou vlhkostí a kolísajícími teplotami.

Sklo se v interiéru wellness setkává se značnou vlhkostí a kolísajícími teplotami.

Míru průhlednosti skla lze velmi snadno korigovat. „Sklo satináto, ze kterého jsou vyrobeny všechny celoskleněné dveře v interiéru, je známé také pod pojmem ledové či mléčné,“ vysvětluje Petr Paksi, výkonný ředitel dodavatelské firmy J.A.P. „Jde o sklo, které je jednostranně povrchově leptané kyselinou fosforečnou. Vzniká tak matné, průsvitné, ne však průhledné sklo. Lze přes něj vidět jen rozostřené siluety, proto je ideální právě do prostor, do kterých je třeba vpustit světlo a zároveň zachovat soukromí.

Při výběru typu skla investor zvažoval i grafosklo, nakonec se ale rozhodl pro sklo satináto.“ Dveře ze skla satináto vedou do saun, šaten, sprch či na toalety. Výška všech celoskleněných dveří odpovídá standardnímu rozměru 197 cm a jejich šířka se pohybuje v rozmezí 70 až 90 cm. Síla použitého skla pro celoskleněné dveře je 8 mm, což je přesně tolik, kolik vyžaduje bezpečnost provozu a stavení normy.

Ze skla satináto jsou vyrobeny i dvě skleněné stěny tvořící bariéru před vstupem do finské sauny a do parní lázně. „Stejně jako dveře i zástěny jsou vyrobeny z kaleného skla,“ dodává Paksi. „Jeho jednoznačnými výhodami jsou odolnost proti mechanickému poškození, nerozbitnost v ploše a snadná údržba, což jsou v tomto namáhaném prostředí velice vítané vlastnosti.“

Skleněné stěny před saunou a parní lázní jsou vyrobeny ze skla satináto.

Do konstrukce z masivních dřevěných trámů jsou stěny o síle 10 mm ukotveny za pomoci nerezových lišt. Fixní skleněné stěny jsou široké 150 cm a vysoké 100 cm. Zajištují tak dostatečnou intimitu při vstupu či odchodu z finské sauny a parní lázně.

Skryté zárubně

Celkový vzhled všech celoskleněných otočných dveřních křídel pohledově nenarušují klasické obložky. Skryté zárubně Emotive totiž tvoří jednu rovinu s okolní stěnou.

„Skrytá zárubeň Emotive je vyrobena z eloxovaného hliníku a její vnější pohledovou hranu kryje elegantní hliníkový rámeček o šířce 17 mm,“ vysvětluje Paksi. „Jeho funkce není pouze designová, ale i praktická. Chrání hranu průchozího otvoru proti mechanickému poškození, což je velice vhodné v případě, že se jedná o prostory, kde je vysoký pohyb lidí.“

V interiéru wellness najdeme také posuvnou variantu dveří, které ze všech typů otevírání nejvíce šetří místo. Posuvné dveře se zasouvají do stavebního pouzdra Norma Standard od J.A.P., které na sobě nese standardní dřevěné obložky.

Posuvné dveře se zasouvají do pouzdra Norma Standard od J.A.P.

I v tomto případě bylo pro dveře využito sklo satináto, které dodá žádoucí soukromí při relaxaci. Zasouvací dveře vedou například do relaxační místnosti či tepidaria. Díky propojení funkčních materiálů, které svým vzhledem podporují valašský styl, vznikl v hotelu Valaška příjemný prostor pro odpočinek a relaxaci.

Zdroj: J.A.P.

TEXT: RED
FOTO: JAP