Ondřej Pokoj, vítěz Kaplicky Internship 2019, o stáži v Heatherwick studiu
Ondřej Pokoj zvítězil v soutěži Kaplicky Internship 2019 se svým diplomním projektem a získal stáž v renomovaném londýnském studiu Thomase Heatherwicka. Jako největší výzvu označuje začínající architekt schopnost naučit se pracovat ve světě neustálé změny.
V soutěži Kaplicky Internship 2019 jste zvítězil s návrhem Transferia – přestupního uzlu pro Letiště Václava Havla v Praze. V čem je váš návrh výjimečný a proč jste si vybral toto téma?
Dopravní stavby jsou fascinující tím, že obsahují dynamický prvek – letadlo, vlakovou soupravu. Letištní a nádražní haly jsou katedrálami pohybu. Člověka se zmocňuje zvláštní pocit výjimečnosti a lehkosti jako při vstupu do sakrální stavby. Projekt Transferia reprezentuje současný trend cestování kombinací jednotlivých dopravních módů. Projekt představuje nezvyklou kombinaci typologií – letištní terminál, vlaková stanice, kontrolní věž leteckého provozu ve formě, která působí provokativně.
Výhrou v soutěži byla stáž v londýnském studiu Heatherwick. Co vám práce v tomto prestižním studiu přinesla? Jaké zkušenosti jste díky stáži získal?
Kromě velkého množství dovedností a řemeslné zručnosti jsem se mohl přesvědčit, jak je k docílení kvalitního výsledku důležité, aby si člověk uměl hrát. Studio nemá žádný předdefinovaný architektonický styl. Projekty vznikají emergentně. Důležitý je výběr a filtrace referencí a postupné zkoumání možných variant.
Na jakých projektech jste se v rámci stáže podílel?
První byla soutěž na výškovou budovu do Austrálie. Poté soutěž na celý komerčně-volnočasový areál do Číny. Nyní je to prováděcí fáze výškových budov v Kanadě.
Máte již zahraniční zkušenosti, můžete srovnávat. Jaké vnímáte rozdíly mezi českými a zahraničními absolventy fakult architektury? V čem jsou méně a v čem více připraveni pro praxi? Co chybí českým absolventům?
Z hlediska řemeslné zručnosti jsou na tom čeští absolventi na stejné, ne-li vyšší úrovni. V čem jsme méně připraveni, jsou tzv. soft skills, tedy komunikační dovednosti, prezentace, umět prodat sebe a svůj projekt. V tomto jsou zahraniční absolventi na výrazně lepší úrovni.
Jaké jsou rozdíly mezi způsobem práce v českých ateliérech oproti studiu Heatherwick?
Obecně je v Británii zvykem věci více diskutovat, konzultovat a promýšlet. Velký rozdíl je i v koordinaci projektu v rámci většího územního celku. U nás tato součinnost často zcela chybí a poté vznikají zkratkovitá neúplná řešení.
Do jaké míry jsou v rámci projektů, na kterých jste se ve studiu Heatherwick podílel, využívána adaptační opatření v souvislosti se změnou klimatu, aplikace nových technologií, nízkoenergetické standardy či hospodaření s dešťovou vodou?
Celkovým zájmem studia je větší integrace vegetace do struktury stavby. Nezbytnou součástí návrhů teras a balkonů budov jsou integrované záhony pro růst vegetace.
Kam se podle vás ubírá současná architektura?
Větší modularita, prefabrikace a robotizace. Přenos dat od návrhu k výrobě povede k eliminace 2D výkresů. Virtuální modely měst urychlí povolovací procesy. Koncepty inspirované vědeckými objevy. Architektura z laboratoří. Konstrukce pneumatické, lehké a dočasné. Invaze do stávajících struktur.
Jaké před námi stojí výzvy v rámci oboru a v kontextu vývoje společnosti – čím by se podle vás měli architekti zabývat?
Jak vytvářet konkurenceschopné projekty schopné uspět na současném trhu. Jak svoji architekturu efektivně distribuovat k lidem při zachování kvality. Naučit se pracovat ve světě neustálé změny. Nelze si již vystačit s předem naučenými formulemi. Je třeba si osvojit nové postupy na řešení různorodých problémů.
Jaké jsou vaše další plány? Přijal jste nabídku studia Heatherwick pracovat zde na stálo? Jak chcete svou zahraniční zkušenost dále využít? Čemu se chcete věnovat v budoucnu?
Líbí se mi princip studia, kde Thomas Heatherwick kolem sebe soustřeďuje množství talentovaných tvůrců z různých oblastí. Jeden pracuje na projektu židle, druhý zpracovává soutěž na mrakodrap, třetí pro oba vyrábí fyzické modely a čtvrtý o tom točí film. Pokud bych měl někdy zakládat vlastní praxi, bude mi tato studiová multidisciplinární kultura velkou inspirací.
Absolvent Fakulty architektury ČVUT v Praze, vítěz soutěže Kaplicky Internship 2019 pořádané nadací Bakala Foundation. Soutěž vyhrál se svým diplomním projektem, návrhem přestupního uzlu pro Letiště Václava Havla s názvem Transferium Praha. Jakožto vítěz soutěže získal prestižní tříměsíční stáž v londýnském studiu Heatherwick, kde po jejím skončení obdržel pracovní nabídku k trvalému pracovnímu poměru.
Kaplicky Internship je program, který poskytuje studentům a čerstvým absolventům architektonických oborů z českých univerzit možnost strávit tři měsíce na placené stáži v jednom z prestižních londýnských studií. Mohou si tak vyzkoušet práci na významných projektech ve společnosti renomovaných architektů a získat cenné pracovní zkušenosti.Vítěz loňské soutěže absolvoval stáž v ateliéru Heatherwick Studio. Letošní vítěz získá stáž v ateliéru David Chipperfield Architects. Účastník stáže je vybírán odbornou porotou prostřednictvím neanonymní dvoukolové soutěže architektonických prací na volné téma – lze přihlásit bakalářskou či diplomovou práci. Program je organizován nadací Bakala Foundation ve spolupráci s londýnským Design Museem. Partnerem programu je Nadační fond Kaplicky Centre.
TEXT: JOLANA ŘÍHOVÁ
VIZUALIZACE: ONDŘEJ POKOJ
FOTO: BAKALA FOUNDATION