Nová publikace odhaluje vznik Domu na kolečkách podle Johna Hejduka
Právě vydaná publikace prezentuje objekt, který stojí na nádvoří před Fakultou architektury v Praze. Vznikl na zadání děkana fakulty Ladislava Lábuse v roce 2019 v rámci design-build projektu na základě skic Johna Hejduka z knihy Vladivostok. Publikace se věnuje také myšlenkovému zázemí umělce. Knihu je možné si zakoupit ve školním knihkupectví na Fakultě architektury ČVUT v prodejně IKAN partner.
John Hejduk byl americký pedagog a architekt s českými kořeny. Věnoval Václavu Havlovi a československému lidu plastiky Dům sebevraha a Dům matky sebevraha připomínající smrt Jana Palacha. „Byl to první západní architekt, který po Sametové revoluci přivezl své dílo do Prahy. Letos by slavil 90. narozeniny, jen o dvacet devět dnů později než Alena Šrámková… Toto je náš dárek k jejich narozeninám,“ vysvětluje Hana Seho.
Hejduk byl jako architekt členem skupiny New York Five, jednoho z pilířů postmoderní architektury. Kromě několika staveb realizoval sám nebo se svými spolupracovníky a studenty řadu objektů, které balancují na pomezí architektury a sochařství.
Svoje studenty měl rád, 25 let byl děkanem školy architektury na Cooper Union v New Yorku, jež za jeho éry zcela výjimečným způsobem podporovala stipendii všechny talentované, kteří by jinak z ekonomických důvodů nemohli na škole studovat.
Domek jako symbol svobody
Projekt The Rolling House vznikl v roce 2019 na Ústavu navrhování II v rámci Letní školy stavění na téma minimální mobilní stavba, pořádané ateliérem Seho. Pro stavbu neexistovaly žádné plány. Studenti měli k dispozici jen skicu, kterou objevili v knize Vladivostok od Hejdukovy spolupracovnice a editorky jeho knih Kim Shkapich.
Při přípravě výkresové dokumentace se také poučili z dalších Hejdukových prací, zejména z katalogu k výstavě Práce v Míčovně Pražského hradu (1991). Projekt konzultovali s Hejdukovou dcerou Renatou a jejím prostřednictvím s kolegy a pokračovateli Johna Hejduka.
Jednoduchá hmota stavby je doplněna pro dům symbolickými prvky, válcovým balkónkem, větrníkem připomínajícím anténu a světlovodem ve tvaru komína. Vnější plášť tvoří plechové desky upevněné viditelnými spoji s přesným geometrickým členěním, zatímco vnitřní opláštění je z lakovaných překližek. Do otevřeného vnitřního prostoru vedou tři stupně, „hlediště“ pro pozorování hemžení na nádvoří školy.
Vně i uvnitř je stavba černá, aby vynikla její tvarová bohatost a dobře se vyjímala na terakotové dlažbě. Jako řada jiných Hejdukových konceptů je dům mobilní. Podvozek je z produkce Fakulty strojní ČVUT, spolupráce mezi fakultami byla vzájemně obohacující přidanou hodnotou.