Nové hlavní město Egypta: chytrá metropole pro milióny lidí
Obyvatelé nového egyptského hlavního města, které se buduje v poušti, budou používat jednu mobilní aplikaci na zaplacení energií, různých služeb i k nahlašování problémů nebo surfovat po internetu díky wi-fi signálu vysílanému prostřednictvím sloupů veřejného osvětlení. Dění na každé ulici bude monitorovat síť kamer, díky níž bude zároveň možné regulovat dopravu.
Takzvané Nové administrativní hlavní město se staví pro 6,5 milionu obyvatel a očekává se, že první lidé se do něj nastěhují již letos. Jeho koncept je na hony vzdálen od stávající metropole Káhiry, jejíž zastaralá infrastruktura v některých částech města znamená, že lidé nemají k dispozici souvislé pokrytí internetem nebo telefonním signálem, mohou trávit hodiny ve frontách při návštěvě úřadů a že vrátní v bytových domech hustě zastavěných čtvrtí na sebe berou roli hlídkujících.
Jak moc se centrum dění přesune z Káhiry, není jasné. Pro mnoho Káhiřanů, jejichž rodiny ve starém hlavním městě žijí po generace, by přestěhování i náklady s ním spojené byly nemyslitelné.
Plánovači nové metropole tvrdí, že pokročilé technologické systémy zabrání plýtvání tak, že včas odhalí nedostatky. „Díky mobilním aplikacím budou moci rezidenti řešit všechny životní situace,“ tvrdí technologický ředitel developerské společnosti AUCD, kterou vlastní armáda a stát a jež novou metropoli buduje.
Metropole pro elitu, zlobí se mnozí Egypťané
Někteří obyvatelé stomilionového Egypta vnímají nové hlavní město jako místo pro privilegovanou elitu. Téměř třetina obyvatel země žije pod hranicí chudoby. Otázky vyvolává také systém dohledu vyvíjený firmou Honeywell, který má podle svých tvůrců monitorovat davy a kolony, odhalit incidenty nebo krádeže, sledovat podezřelé osoby či předměty a v krizových situacích spustit alarm.
Data shromážděná systémem mají být chráněna na základě egyptských zákonů a v souladu s mezinárodními standardy. Egypt ale od doby, kdy v jeho čele stojí prezident Abdal Fattáh Sísí, rozsáhle potlačuje oponenty režimu, k čemuž mu pomáhá dohled nad aktivitou na internetu, namátkové bezpečnostní kontroly na ulicích i zákaz demonstrací.