povodeň 2024

Novelizujte stavební zákon, vyzvaly kvůli povodním obce i podnikatelé

Svaz měst a obcí ČR (SMO), Hospodářská komora (HK) a Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů apelují na ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), vládu i poslance, aby neprodleně připravili a schválili novelu stavebního zákona. Pokud se tak nestane, mohou nastat problémy při obnově míst poničených povodněmi.

Situace je vážná a je třeba ji řešit v řádu dnů, řekli novinářům výkonná ředitelka SMO ČR Radka Vladyková, prezident HK Zdeněk Zajíček a předseda sdružení tajemníků Jan Holický. Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) ale nový stavební zákon a digitalizace zrychlení procesu obnovy po povodních nijak nebrání.

Digitalizace stavebního řízení začala platit letos 1. července. Od spuštění ji provázejí potíže, ministerstvo ale dlouhodobě uvádí, že na jejich odstranění pracuje. Povodeň poničila v uplynulém týdnu mnoho míst v Česku.

Obavy o obnovu země

„Máme obavu o to, jak se bude obnovovat tato země. S uvědoměním si, že alespoň to materiálno by mělo být co nejrychleji vráceno lidem i veřejné správě, znovu jsme jednali o tom, jakým způsobem toto zabezpečit z hlediska práva. Až opadne krizová situace, tak bude muset nastoupit to, co nás už poslední tři měsíce tíží, a to je stavební zákon. Teď musíme udělat vše pro to, abychom zprůchodnili celé stavební řízení,“ řekla Vladyková.

Podle účastníků tiskové konference znamená současný stav stavebního zákona paralýzu stavebního řízení a vzniká nezákonný stav. MMR podle nich sice vydalo metodiku, že lze vydávat určitá rozhodnutí dočasně mimo systém nový nebo alternativními způsoby. To ale nestačí a je třeba urychleně připravit a schválit novelu stavebního zákona, uvedli.

„Obnova (po povodni) a výstavba musí probíhat velmi rychle, některé obce jsou třeba i rozděleny, protože voda strhla mosty. To vše nás vede k opakované výzvě na politickou reprezentaci, aby přišla s novelou stavebního zákona,“ řekl Zajíček. Podle něj by mělo být umožněno úředníkům používat buď původní systémy, nebo i papírovou podobu řízení. „Aby se to nezdržovalo a bylo legální. Pokud by se nějakým takovým způsobem postupovalo, je to nelegální,“ dodal.

Zjednodušil se proces demolice

Bartoš novinářům řekl, že MMR hned poté, co vědělo, že nastanou záplavy, zjednodušilo procesy pro obnovu a demolice staveb a pro úpravy terénu. „Nový stavební zákon pamatuje na to, jak postupovat v těchto kritických situacích. Pokud jste majitel nebo stavebník a potřebujete sanovat nebo upravovat budovu, tak oznamovací povinnost je velmi zjednodušená. Ty procesy na to jsou,“ řekl Bartoš.

Systém digitalizace stavebního řízení je podle něj propustný, byť není pro úředníky komfortní. Bartoš dodal, že ministerstvo pracuje se SMO a dalšími subjekty na legislativní úpravě, která bude zvyšovat právní jistotu úředníků. Pokud bude takové řešení nutné, představí ho do několika týdnů.

Nyní hrozí to, že i když úředníci najdou způsob, jak tu kterou žádost vyřídit, může se podle Zajíčka stát, že v budoucnu jejich postup někdo napadne jako nezákonný. Lidé, kteří si například opraví dům, by se tak dostali do problémů, aniž sami něco udělali špatně. Podle Vladykové pak i úředníci, kteří v řízení tu kterou žádost vyřídí, budou ji muset dřív nebo později vložit do nového systému. Práci tak budou dělat dvakrát a úřady budou zahlceny, řekla.

Systém nefunguje

Předseda sdružení tajemníků Holický řekl, že od začátku července, kdy bylo digitalizované stavební řízení spuštěno, se v jeho fungování nic výrazně nezměnilo. „Systém stále nelze považovat za funkční,“ řekl. Povodně podle něj ukazují, jak je změna nutná a urgentní. „Úřady jsou stejně postiženy jako obyvatelé, mají také vyplavené budovy. Potřeba rychle konat je nyní ještě větší,“ řekl Holický.

Novelu zákona je třeba udělat v řádu dnů a podle Zajíčka a Vladykové to lze ve stavu legislativní nouze. „Musíme hledat cesty, jak urychlit veškerý proces, aby se nastartoval občanský i podnikatelský život. Tady není na co čekat, čeká nás zima. Pokud se to nestihne do zimy, přesune se to na jaro. Přibyly tam navíc věci, s kterými se nepočítalo, a to jsou demolice. Mosty jsou smeteny a de facto neexistují, ale i to se musí úředně zpracovat,“ řekl.

Bartoš řekl, že pokud má SMO nějaký problém, tak by byl rád, aby se s dotazem obrátil na MMR nebo přímo na něj, než aby si dělal vlastní tiskovou konferenci. Rád na otázky odpoví. Svůj apel už všechny tři organizace společně předaly ministerstvu. Odpověď zatím nedostaly. Reakce MMR se podle Vladykové SMO nedočkal dosud ani na dřívější apely.