Nový Bor zrekonstruuje koupaliště. O přeměně na biotop rozhodli občané
V Novém Boru na Českolipsku připravují rekonstrukci koupaliště, náklady město předběžně odhadlo na 100 milionů korun. V areálu by pak měla být nová nerezová nádrž s atrakcemi, původní betonový bazén chce město přeměnit na biotop. Pokud zastupitelé akci schválí, měly by práce začít příští rok a první návštěvníky by koupaliště přivítalo v létě 2025.
„Máme hotový projekt, máme stavební povolení. Příprava trvala dlouho a bohužel přišla do nevhodné doby, začínali jsme na 40 milionech, teď je to zhruba 100 milionů korun, ale taková je doba a inflace,“ doplnil starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj).
Jak bude páté největší město v Libereckém kraji stavbu financovat, zatím není rozhodnuto. Dvořák nevyloučil úvěr. „My dosud nemáme žádný úvěr, zřejmě bychom si půjčili. Také bychom to rozložili do roku 2024 a 2025, abychom to rozložili do dvou rozpočtů,“ dodal.
V Novém Boru je přírodní koupaliště s betonovou vanou o rozměrech 100krát 120 metrů a až dvoumetrovou hloubkou, má písčitou i travnatou pláž a je součástí kempu. K dispozici je skluzavka, hřiště pro plážový volejbal a dětské hřiště. Zázemí tvoří převlékárny, sprchy, toalety a občerstvení, vstup je zdarma. Současným nárokům už ale nevyhovuje. „My nemáme problém s kvalitou vody, ale lidi prostě do vody, která je zakalená, byť je zdravá, nevlezou,“ poznamenal Dvořák.
Město uspořádalo anketu
V plánu je proto výstavba bazénu s nerezovou vanou a brouzdalištěm vedle současného koupaliště, s technologií čištění vody a solárními panely na ohřev vody. Stavba si podle Dvořáka kromě jiného vyžádá rekonstrukci kanalizace.
„Stávající koupaliště bychom chtěli využít jako biotop, jak je to vidět třeba v některých saských městech, který nabídne přírodní koupání. Vedle bude modrá voda pro ty, kdo dávají přednost bazénu,“ dodal novoborský starosta.
Pro investici do nového venkovního koupaliště se vyslovila většina lidí zapojených do ankety, kterou radnice ve městě vyhlásila v roce 2019 s cílem sladit investiční politiku města a přání jeho obyvatel. Z 11.500 obyvatel města se do ní zapojilo 888 lidí, v nabídce bylo sedm velkých akcí.
Mimo venkovního koupaliště také krytý bazén, dopravní terminál, venkovní kluziště, revitalizace hlavní třídy T.G.M. a Tyršova náměstí a generální rekonstrukce městského kina. Po koupališti získal nejvíc bodů krytý bazén a na třetím místě skončila revitalizace hlavní ulice T.G.M.