Ocel a izolační materiály jsou nedostatkové zboží. Jejich cena vzrostla až o 100 procent
Ceny oceli a izolačních materiálů vzrostly meziročně až o 100 procent, u některých výrobků ze dřeva ještě více. Stavebních materiálů je nedostatek, prodlužují se dodací lhůty a budoucí vývoj se dá těžko odhadnout.
Nedostatek potvrzují zástupci stavebních firem. „Stejně jako ostatní stavební firmy se potýkáme s prudkým zdražováním vstupů. Od pozemních staveb, přes výstavbu silnic až po železniční stavitelství. Problémem je přitom nejen to, že skokově rostou ceny stěžejních materiálů, ale především je v mnoha případech problém se samotnou dostupností materiálu, byť i za zvýšenou cenu,“ uvedla mluvčí Strabagu Edita Novotná.
Jako příklady nedostatkových materiálů uvedla betonářskou a konstrukční ocel, plastová potrubí, hydroizolaci, dřevo, měděné kabely a polystyren. Izolační materiály, plastová potrubí nebo ocel pak zdražily meziročně zhruba o 100 procent, ceny výrazně vzrostly i u mědi a dřeva.
„Potýkáme se nejen s růstem cen, ale i s prodlužováním dodacích lhůt. U některých staveb tak vidíme zřetelný dopad do ekonomiky staveb, které mohou skončit buď s menším ziskem nebo i ve ztrátě. Výrazně to zcela jistě pocítíme například u velkých státních zakázek v oblasti dopravního stavitelství, které jsou dlouhodobějšího charakteru,“ uvedla mluvčí Eurovie Ivety Štočkové. U projektů, které se staví několik let, podle ní musí firma držet ceny, které kalkulovala před čtyřmi až pěti lety.
Předzásobení často není možné. Materiál jednoduše není
„Ceny oceli nebo tepelných izolantů narostly o 50 až 100 procent, ceny výrobků ze dřeva jako dřevoštěpkové desky či překližky jsou dnes řádově na 200 až 300 procentech těch loňských. To má samozřejmě dopad na rentabilitu již zahájených zakázek,“ řekl mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.
Rentabilita stavebních zakázek je podle něj v řádech nízkých jednotek procent, ovšem nárůst cen materiálů je minimálně o řád vyšší. „Jako profesionálové se samozřejmě už několik měsíců snažíme o alespoň částečné předzásobení nejproblematičtějšími materiály, ale ani to není v řadě případů možné, neboť dodací lhůty, pokud vůbec platí, jsou i mnohaměsíční. A často materiál jednoduše vůbec není,“ doplnil. Nárůst cen stavebních materiálů se podle něj musí projevit v nabídkových cenách firmy.
Výrazný nárůst cen potvrzuje i Skanska. „Problém je na všech evropských trzích, kde působíme. U některých druhů materiálů, například oceli a plastových výrobků, evidujeme nárůst ceny až o 60 procent. Nezáleží přitom na objemech ani na velikosti zákazníka. Ceny jsou vyšší pro všechny a ze strany výrobců se zkracují garance jejich výše i objemu dodávek,“ sdělil ředitel divize Inženýrské stavitelství Skanska Central Europe Aleš Krupka. Podle něj je budoucnost ve využívání recyklovaných materiálů.