Oceňovaná rekonstrukce funkcionalistické vily v Olomouci

Architektonický skvost z roku 1933 našel své zachránce v podobě uvědomělých nových majitelů. Ti se rozhodli pro důkladnou přestavbu, která by respektovala původní atmosféru 30. let minulého století. Výsledná rekonstrukce je natolik inspirativní a povedená, že se dostala do finále prestižní soutěže Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2022.

Rekonstrukce vedená architektonickou kanceláří studio PAB stavbu očistila od necitlivých zásahů z 90. let a návrat k původnímu konceptu funkcionalismu, ale také zvětšení celého domu s ohledem na velikost osmičlenné rodiny. Zvětšení domu bylo provedeno přístavbou jednoho patra. Veškeré konstrukce původního domu byly opětovně vyzděny plnou cihlou.

Do posledního detailu byl promyšlen i interiér vily. Pod dokonalou fúzí původních funkcionalistických prvků a současných trendů a požadavků na moderní bydlení je podepsaná Jana Trundová z ateliéru MIMOKOLEKTIV.

Zdroj: Hager

„K návrhu interiéru jsem přistupovala s respektem k funkcionalismu a užitému umění 30. let. Přeci jen, navrhovat interiér domu, pod kterým byl možná podepsán Bohuslav Fuchs, ve mně vyvolávalo od počátku jistý pocit zodpovědnosti. Největší důraz jsem kladla na detail a atypickou, autorskou výrobu. Hledala jsem spojitosti mé tvorby a funkcionalismu. Do vily jsem implementovala prvky minimalismu a následně úmyslně narušovala jejich harmonie, experimentovala a vytvářela různá překvapení,“ vysvětluje autorka interiéru.

Ve vile najdete celou řadu sytých barev a výrazných struktur kamene. Zelená barva symbolizuje přechod zeleně z exteriéru do interiéru. Červená barva je barvou majitelova temperamentu a obecně barvy tepla rodiny, růžová pak oblíbenou barvou dívek. Přízemí vily se drží v černobílé.

Zdroj: Hager

Do konceptu znovuoživení atmosféry funkcionalismu v interiéru zapadá i výběr vypínačů a dalších ovládacích prvků. Volba padla na porcelánové otočné vypínače a zásuvky berker serie 1930 a berker R.classic z kvalitního bílého plastu od společnosti Hager, do jejíhož portfolia vypínače a zásuvky berker patří. Podle kontextu byly do jednotlivých částí interiéru vybírány vypínače jak v černé, tak i bílé barvě.

Zdroj: Hager

Ačkoliv pod retro zevnějškem skrývají nejnovější technologie a precizní zpracování, již z názvu designové řady vypínačů berker serie 1930 je zřejmé, že se tyto elektroinstalační ovládací prvky svým vzhledem hrdě hlásí k odkazu 30. let minulého století.

„Není divu, že otočné vypínače berker serie 1930, ať už v porcelánovém nebo bakelitovém provedení, byly použity i v takových historických skvostech, jakými jsou vila Tugendhat, kubistická Bauerova vila nebo kláštery v Českém Krumlově,“ vypočítává Thomas Grund, ředitel společnosti Hager v České republice.

Zdroj: Hager

Do horních pater do koupelen a dětských pokojů byly vybrány vypínače berker R.classic, které se sice svým otočným mechanismem odvolávají na prvorepublikové retro otočné vypínače, ale posouvají jejich vzhled do 3. tisíciletí.

Modernější způsob ovládání osvětlení a elektrických zařízení pak umožňují v ložnici rodičů použité TS senzory, rovněž od společnosti Hager. Veškeré elektroinstalační přístroje Hager do interiéru dodával designový obchod MONOBRAND.

Zdroj: Hager

Designérka Jana Trundová uzavírá: „Interiér jsem navrhovala tak, aby vše plynulo a drželo jednotnou linku přes velký rozsah prostoru a počet pater. Přemýšlení nad fungováním tak velké rodiny bylo pro mne velkým tématem a jsem ráda, že výsledek projektu je i odrazem jedinečné synergie spolupráce.“

Zdroj: Hager

www.hager.cz/vypinac

www.monobrand.cz

www.mimokolektiv.cz

ZDROJ: PR článek společnosti Hager