2 VPRAVO Ondrej Bohac min

Ondřej Boháč: Nový stavební zákon brání samosprávám v efektivním řízení měst

Na konferenci o moderních metropolích, kterou pořádaly pražská a olomoucká hospodářská komora, se Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), vyjádřil k zásadním problémům současného územního plánování. Podle něj nový stavební zákon neumožňuje samosprávám dostatečně flexibilně a efektivně řídit rozvoj měst.

Hlavní výzvou je skutečnost, že i když plány vytvářejí místní úřady, jejich schvalování a následné změny jsou v rukou státní správy, což výrazně zpomaluje adaptaci měst na rostoucí potřeby.

Samosprávy by měly mít větší kontrolu nad územními plány

Boháč zdůraznil, že za současného právního rámce je změna územního plánu dlouhým a složitým procesem, který může trvat několik let. „Pokud má stavební zákon sloužit k rychlému povolování, musí to platit i pro samotné plánování,“ řekl Boháč. Města, podle něj, potřebují flexibilní územní plánování, které umožní rychle reagovat na změny a potřeby rozvoje. Tento přístup je klíčový například při řešení problémů, jako je nedostatek bytů nebo kapacity škol.

Boháč také připomněl, že volená vedení měst by měla mít možnost o těchto zásadních otázkách rozhodovat sama, což by pomohlo urychlit procesy a přizpůsobit plány konkrétním potřebám daného města. V souvislosti s tím upozornil, že městské úřady nemohou dostatečně efektivně reagovat na rychlý vývoj situace, pokud jsou územní plány příliš rigidní a podléhají dlouhým schvalovacím procesům.

Praha stále čeká na nový územní plán

Praha, která už několik let pracuje na novém Metropolitním plánu, má v tomto volebním období v plánu jeho dokončení. Tento plán je zásadní pro budoucí rozvoj města, jelikož určuje, kde a jak se budou stavět nové budovy. Avšak i přes původní plány začít platit v roce 2020, projednávání plánu výrazně zaostává. Prozatímní územní plán zůstává v platnosti na základě výjimky ministerstva pro místní rozvoj.

Boháč a pražský náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN) v minulosti apelovali na vládu, aby nový stavební zákon upravila, ale bez úspěchu. Město se proto i nadále potýká s problémy v oblasti územního plánování, které se projevují především v pomalém tempu výstavby a změnách, které se snaží reagovat na rychlý růst městských aglomerací.