stavební úřad digitalizace

Portál stavebníka je stále nefunkční. Stavebnictví v ČR zůstává paralyzováno

Více než půl roku od spuštění zůstává Portál stavebníka, klíčový nástroj pro podávání žádostí o stavební povolení, nefunkční. Podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) se proces povolování staveb nezrychlil, což vážně narušuje chod stavebního sektoru v Česku.

Přestože Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) tento týden spustilo takzvaný technologický bypass, komora upozorňuje, že tento krok řeší problémy jen částečně.

V pondělí MMR implementovalo technologický bypass na vybraných stavebních úřadech. Tento systém propojuje starší, funkční platformy s novými digitálními nástroji, které v minulosti způsobovaly úředníkům komplikace. ČKAIT sice tento krok oceňuje, avšak upozorňuje, že bypass neodstraňuje zásadní chyby Portálu stavebníka. Ty stále komplikují, a někdy dokonce zcela znemožňují, podávání žádostí o stavební povolení.

Portál měl být podle původního plánu v ostrém provozu spuštěn již v prosinci 2024, avšak veřejnosti byla představena pouze testovací verze. „Systém je nadále nefunkční. Neumožňuje sledování procesu žádostí, ukazuje údaje jiných stavebníků, a dokonce přesměrovává žádosti na nesprávné orgány,“ uvedl předseda ČKAIT Robert Špalek.

Riziko zneužití dat a soudní spory

Jedním z hlavních problémů je způsob zveřejňování projektové dokumentace na portálu. Ačkoli je možné žádosti podávat i písemně, například přes datovou schránku, projektovou dokumentaci je nutné nahrát na portál. Ta však podle komory není přístupná k online nahlížení a poznámkování. Účastníci stavebního řízení si musí dokumentaci stahovat prostřednictvím odkazu, přičemž není jasné, kdo a kdy si dokumenty stáhl.

„Tento postup je v rozporu se správním řádem a může vést k soudním sporům. Navíc zvyšuje riziko zcizení nebo zneužití autorských práv projektantů a majetkových práv stavebníků,“ varuje Špalek.

Technologický bypass by měl být na pilotních úřadech testován deset dní, přičemž do začátku února by se na systém měly připojit všechny stavební úřady. Ministerstvo tvrdí, že tato lhůta umožní odstranit nedostatky a získat zpětnou vazbu od úředníků. ČKAIT však varuje, že nasazení nového systému bez dostatečného testování je nezodpovědné a problémům stavebníků neuleví.