požár los angeles

Požáry v Los Angeles: Mohly za to stavební materiály?

Pozornost celého světa je v posledních dnech a týdnech upřena na Ameriku, konkrétně na oblast Los Angeles, které – pokud vůbec existuje někdo, komu tato informace unikla – je v plamenech a domy ve městě lehají popelem rychleji, než domečky z karet. Jako častý viník jsou označovány materiály použité ke stavbě domů nejen v dané oblasti, ale napříč celými Spojenými státy. Lze však jednoznačně vinit materiály a zástavbu? Podívejme se na všechna fakta detailněji!

Stavební postupy a materiály

Los Angeles je oblast charakteristická svou rozsáhlou rezidenční zástavbou, specifickými klimatickými podmínkami, ale i volbou stavebních materiálů, které v konečném důsledku přispívají k vysoké rizikovosti požárů. Nejrozšířenější typ konstrukce v rezidenční zástavbě Los Angeles jsou, jak jistě mnozí uhodli, dřevostavby.

Domy jsou často postaveny na dřevěném rámovém systému, který je rychlý a levný na výstavbu. Dřevěné rámy jsou často opláštěné materiály, jako je sádrokarton, cementové desky nebo polymerové omítky, což jsou vrstvy, které potenciálně mohou hoření zpomalit, ale nakonec se plameny k dřevěné konstrukci dostanou a ta jim dlouho odolávat nebude.

Zda jsou v lokalitě dřevěné konstrukce běžně ošetřeny retardanty hoření není redakci známo – s ohledem na to, že Američané dřevostavby preferují kvůli nízké ceně, ovšem lze předpokládat, že určité procento budov bude neošetřených.

Střechy domů jsou často pokryty asfaltovými šindely, které jsou cenově dostupné a snadno se instalují. Opět se tedy jedná o materiály hořlavé, které mohou přispět k rychlému šíření požáru. Na druhém místě se pak drží betonové tašky následované pálenými taškami a plechovými krytinami.

Jediné, co tak lze vyzdvihnout, jsou základy domů, které nezřídka bývají betonové, což objektu poskytuje odpovídající stabilitu, a také ohnivzdornost na úrovni podlahy, ale nezabraňuje šíření ohně na horní konstrukci domu.

Důvodem volby těchto materiálů je z velké části cena materiálů, jejich dostupnost, ale také vysoká cena jiných materiálů – a také požadavky na řemeslníky a cena za jejich práci s materiály, které vyžadují jiný druh zkušeností než dřevostavby. Cena domu je pro běžného Američana důležitá zejména proto, že na rozdíl od průměrného Čecha se průměrný Američan za život opakovaně stěhuje – domy ze dřeva jsou proto rychlým a cenově dostupným řešením.

Může za to materiál?

Dřevostavby jsou velmi obvyklé v rezidenčních oblastech. V porovnání s cihlovými či tvárnicovými objekty jsou levnější a snadno dostupné, jejich negativem je však vysoká hořlavost, která zásadně zvyšuje riziko požáru a jeho snadného šíření. V husté zástavbě, jak rozhodně můžeme zastavěnost Los Angeles nazvat, pak plameny přeskakují poměrně snadno, zejména pak pokud majitelé nedbají na údržbu vegetace v blízkosti objektů anebo mají zeleň raději „přírodnější“.

Ničivý požár v Los Angeles
Ničivý požár v Los Angeles | Zdroj: Shutterstock

Rovněž je třeba vzít v úvahu, že Los Angeles a jeho okolí pravidelně zažívají dlouhá období sucha, kombinovaná s větry Santa Ana, které podporují rychlé šíření ohně. V prostředí suchy sužované vegetace pak může požár zažehnout i drobné lidské pochybení – například nedostatečně uhašený nedopalek cigarety.

Nedá se proto jednoznačně říct, že by Američany preferované dřevo výhradně stálo za celou katastrofou. Dřevěné konstrukce domů jsou nepochybně jedním z faktorů, proč město tak intenzivně, rychle a snadno hoří, rozhodně ale nejsou jedinými – a už vůbec ne počátečními – viníky tragédie.

Je změna řešením?

Tato otázka je poměrně často probírána napříč médii prakticky na celém světě. Nejčastěji se ovšem skloňuje v případě hurikánů a záplav, kterým dřevěné domy také právě neodolávají se ctí. Požár, zejména tak masivní jako ten, kterého jsme v Los Angeles svědky, však není v této souvislosti tak častý. Ale má jednoznačnou odpověď – ano, používání nehořlavých nebo odolnějších materiálů, jako je beton, cihly, ocel, pálené či plechové krytiny nebo alespoň speciální nehořlavé desky pro opláštění dřevěných konstrukcí by byly odpovědí na tento typ tragédie.

Je ovšem těžké posoudit, zda by to samo o sobě bylo dostatečným řešením. Při obnově města, ke které nepochybně dojde, by ovšem rozhodně měl být brán zřetel nejen na stavební materiály a opatření, která by v budoucnu záchranným složkám poskytla více času dostat situaci pod kontrolu, ale i na problematické klimatické podmínky a s tím spojený potenciální výskyt požárů v budoucnu, a zohlednit vše i v samotném rozvržení nové zástavby a městské vegetace.