Praha a další města předloží čtyři úpravy nového stavebního zákona
Vedení Prahy, Brna, Ostravy, Plzně a Liberce se shodla na požadavku čtyř úprav nového stavebního zákona, který projednává Sněmovna. Radní hlavního města požadavky ve formě připravených pozměňovacích návrhů v pondělí schválili a město je plánuje předat ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové a všem poslaneckým klubům.
Požadavky zahrnují úplný přesun přípravy územních plánů pod samosprávy, zachování Pražských stavebních předpisů a možnost stanovení vlastních předpisů i pro další velká města, dále dokončení již rozpracovaných územních a regulačních plánů bez zákonem vynucených změn a větší pravomoci pro obce v procesu povolování staveb.
První náměstek pražského primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček uvedl, že v případě nepřijetí požadavků by se současné problémy, způsobující například neúměrně dlouhé povolování staveb, jen přesunuly ze stavebních úřadů do oblasti územního plánování. „Konkrétně nebude v Praze možné realizovat většinu připravovaných projektů, nebude možné dokončit Metropolitní plán a rozvoj Prahy i dalších velkých českých se měst zablokuje,“ uvedl.
Pražská radní pro legislativu Hana Marvanová dodala, že kromě dalších velkých měst a Svazu měst a obcí ČR vedení Prahy připomínky konzultovalo s odborníky na stavební legislativu, správní legislativu a soudnictví i se zástupci zainteresovaných ministerstev. „Naše teze jsme připravili v paragrafovém znění ve formě pozměňovacích návrhů, pro které hledáme podporu poslanců napříč politickým spektrem,“ uvedla radní.
Převod stavebních úřadů pod stát
Sněmovna projednává návrh zákona od začátku března. Namísto původního návrhu ministerstva pro místní rozvoj poslanci jako základ pro další projednávání odhlasovali komplexní pozměňovací návrh sněmovního hospodářského výboru, který počítá s převodem všech stavebních úřadů pod stát.
Nyní organizačně spadají pod obecní úřady, i když vykonávají tzv. přenesenou působnost státní správy a místní politici do jejich rozhodování nesmějí zasahovat. K aktuálnímu návrhu poslanci mohou do konce března směřovat pozměňovací návrhy.
Stavební zákon se připravuje už několik let a vyvolává spory. Ministerstvo pro místní rozvoj si od něj slibuje například rychlejší povolování velkých staveb. Výhrady mají ministerstvo kultury, samosprávy nebo občanské a ekologické spolky.
Zdroj: ČTK a MHMP